Читај ми!

Vremenska kapsula: Petar Karađorđević

Redakcija za kulturu i umetnost Kulturno-umetničkog programa, u okviru serijala "Vremenska kapsula", premijerno prikazuje serijal od četiri emisije posvećene jednom od najvećih srpskih vladara Petru I Karađorđeviću. Povod je 180 godina od njegovog rođenja i 120 godina od krunisanja. Emisije će biti prikazivane svakog ponedeljka, od 23. septembra do 14. oktobra, na Drugom programu, u terminu od 22.00.

Petar Karađorđević je rođen u Beogradu, 29. juna po starom, odnosno 12. jula po novom kalendaru 1844. godine, na Petrovdan, kao četvrto od petoro dece, kneza Aleksandra i kneginje Perside, ćerke ustaničkog vojvode Jevrema Nenadovića.

Istorija ga pamti kao dobrog vojnika i razumnog političara, kao čoveka koga su krasile dobrota i rodoljublje. Za njegovu vladavinu vezuje se osnivanje prvih demokratskih institucija u Srbiji. Petar I je bio unuk velikog vožda Đorđa Petrovića Karađorđa, rodonačelnik dinastije Karađorđević i jedini ustavotvorni i parlamentarni monarh u pravom smislu te reči, u istoriji Srbije. Bio je jedan od najvoljenijih srpskih vladara, kralj Oslobodilac, Stari kralj i Čika Pera.

O životu i vladavini kralja Petra I Karađorđevića, u serijalu, govore: prof. dr Čedomir Antić, istoričar, Dragomir Acović, arhitekta i heraldičar, mr Dušan Babac, autor monografija o kralju Petru I, Aleksandar Erdeljanović, direktor Arhiva Jugoslovenske kinoteke, prof. dr Igor Borozan, istoričar umetnosti, dr Tijana Borić Antonijević, istoričar umetnosti, Dragan Reljić, upravnik Zadužbine kralja Petra I na Oplencu, Uroš Parezanović, šef sektora za odnose s javnošću i protokola Kraljevske porodice Srbije, Igor Petrović, kustos Zadužbine kralja Petra I.

Serijal je sniman u Kompleksu dvorova na Dedinju, Zadužbini kralja Petra I na Oplencu, Sabornoj crkvi u Beogradu i Kući kralja Petra I u Beogradu. Pored izuzetno vrednih fotografija iz života kralja Petra, serijal prikazuje inserte iz filma Krunisanje kralja Petra, kao i mnoge druge filmske zapise o kralju Petru I, a koje baštini Arhiv Jugoslovenske kinoteke.

1. emisija Petar Karađorđević

Prva emisija pod nazivom Petar Karađorđević, posvećena je životu Petra Karađorđevića od njegovog rođenja do stupanja na presto 1903. godine. Pohađao je osnovnu školu koja se nalazila pored Saborne crkve i to kod učitelja Čeha, dr Vilema Gablera, a potom je završio i Gimnaziju. Sa svojim ocem knezom Aleksandrom često je boravio u Topoli, na svojoj dedovini. Školovao se u Zavodu Venel-Olivije u Švajcarskoj, gde je primio vest da je Svetoandrejska skupština 1858. godine smenila njegovog oca, kneza Aleksandra s vlasti i prognala Karađorđeviće iz Srbije. U Parizu je pohađao koledž “Sen Barb“, a potom i poznatu Vojnu akademiju u Sen Siru nakon koje stupa u Legiju stranaca. Pod pseudonimom Petar Mrkonjić bio je učesnik Bosansko-hercegovačkog ustanka za oslobođenje srpskog naroda od turskog ropstva, u Staroj Srbiji i Bosni i Hercegovini. Neko vreme će živeti u Temišvaru, Beču, Parizu, posle čega odlazi u Crnu Goru na dvor knjaza Nikole. Na Cetinju upoznaje Zorku, svoju buduću suprugu gde ostaje sve do njene smrti 1890. godine. Petar i Zorka su mali petoro dece, sinove Đorđa, Aleksandra i Andriju i ćerke Jelenu i Milenu.

Posle Zorkine smrti knez Petar sa svojom decom napušta Crnu Goru i odlazi u Ženevu gde će primiti vest o prevratu koji se dogodio u Beogradu 29. maja 1903. godine. Nekoliko dana posle ubistva kraljice Drage i kralja Aleksandra Obrenovića, tačnije 2. juna Narodna skupština Srbije izabrala ga je za kralja.

Autor i urednik: Svetlana Ilić

Stručni konsultant: prof.dr Čedomir Antić

Izvršni producent: Svetlana Bandić

Glavni organizatori: Zoran Zindović, Slobodan Bogdanović

Dizajner špice serijala: Dragan Bulović

Muzički urednik: Ana Kulić

Rasvetljivači: Goran Kalanj, Vladimir Vasiljević, Zoran Đorđević

Asistenti snimatelja: Saša Todorović, Goran Danilović

Snimatelj zvuka: Damjan Popadić, Srđan Bajski

Dizajneri zvuka: Predrag Stamatović

Kolor korekcija: Draško Pejanović

Dron operateri: Dobrivoje Kaitović, Miroslav Kondić

Snimatelj: Petar Vujanić

Direktor fotografije: Milan Ilić

Montažer: Nenad Džodić

Reditelj: Saša Gabrić

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом