Читај ми!

Lični kosmos: Rastkova Afrika, više od putopisa

"Prvi Beograđanin u srcu Afrike”, tako su "Nedeljne ilustracije", 1930, najavile putopis "Afrika" Rastka Petrovića. Prvo izdanje Rastkovog putopisa objavio je Gece Kona, ali samo sa jednom ilustracijom, mapom koju je nacrtao Aleksandar Deroko. Naime, izdavač nije ni verovao da je Rastko Petrović zaista bio u Africi.

Emisija Lični kosmos posvećena je novom izdanju putopisa Afrika Rastka Petrovića. Miloš Kolarž, unuk Rastkove sestre Milice Mišković, rođ. Petrović, otvorio je svoju porodičnu zaostavštinu koja je stigla iz Amerike, dva velika kolažna albuma Rastka Petrovića i shvatio da su unutra fotografije sa Rastkovog puta u Afriku, 1928, kao i brojni prizori koje je crtao u nedostatku blica. Zahvaljujući trudu Miloša Kolarža i njegove ćerke Svetlane koji su razvrstali i imenovali fotografije iz velikih albuma, Službeni glasnik je objavio kapitalno, prvo ilustrovano izdanje ovog putopisa, sa brojnim fotografijama, crtežima koji su se nalazili u porodičnoj zaostavštini, ali i u Narodnom muzeju, Muzeju savremene umetnosti, kao i u knjigama prvog izdanja koje je, samo za svoje prijatelje, lično ilustrovao pisac Rastko Petrović. Knjige sa crtežima za Ivanku Deroko i Vojislava M. Jovanovića nalaze se u Biblioteci SANU i Narodnoj biblioteci Srbije.

Rastko Petrović je, zajedno sa Crnjanskim, prvo ime srpskog modernizma. Napisao je zbirku pesama Otkrovenje, prozu Ljudi govore, romane Burleska gospodina Peruna, boga groma, Sa silama nemerljivim, Dan šesti, poetski putopis Afrika.

Rođen je u Beogradu, 1898, u uglednoj građanskoj porodici, kao deveto dete. Najstarija sestra je bila Nadežda Petrović, slavna srpska slikarka. Kao gimnazijalac, zajedno sa sestrom Zorom, preživeo je albansku golgotu i preko Krfa, stigao u Francusku gde je završio gimnaziju i pravo. U Beograd se vratio 1922. Kao diplomatski službenik u Rimu, krajem 1928. kreće na veliko putovanje po Africi.

Kao diplomata, 1935. odlazi u Ameriku gde ga je zatekao Drugi svetski rat i gde će, sve do smrti, živeti kao emigrant.

Umro je 1949, u Vašingtonu i sahranjen na groblju Rok Krik. Njegovi posmrtni ostaci preneti su i položeni u porodičnu grobnicu na Novom groblju u Beogradu, 1986. godine.

Gledaoci će imati priliku da vide Rastkove albume koje su iz Amerike stigli naslednicima. Takođe, ovom prilikom, ekipi emisije Lični kosmos Miloš Kolarž je pokazao svoj porodični album.

U emisiji učestvuju: Miloš i Svetlana Kolarž, unuk i praunuka Rastkove sestre Milice Mišković, Gordana Milosavljević Stojanović, urednica izdanja Službenog glasnika dr Nemanja Radonjić, istoričar, jedan od recenzenata novog izdanja.

Urednik: Mirjana Bjelogrlić, snimatelj Dragan Lapčević, montažer Miroslav Nikolov, reditelj Ivana Stivens.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом