субота, 19.08.2023, 07:40 -> 10:45
ARHIV.doc
U susret šezdeset petom rođendanu Televizije
I vaš, i naš a svoj - Radivoje Lola Đukić, filmski i televizijski reditelj, humorista, pisac i scenarista; rodio se 3. aprila 1923. u Smederevu. Studirao je slikarstvo i filimsku režiju; bio je urednik Dečjeg i Dramskog programa i odgovorni urednik Zabavnog programa Radio-Beograda, osnivač Humorističkog pozorišta u Beogradu a potom i jedan od utemeljivača televizije u Srbiji, na kojoj je bio glavni i odgovorni urednik Kulturnog programa, direktor proizvodnje i umetnički direktor; ipak, najveću popularnost stekao je u prvoj deceniji rada beogradske televizije, kao pisac i reditelj brojnih humorističkih serija.
Ostaće upmaćen kao čovek koji je zabavljao celu zemlju, zbog čijih serija su prodavane stotine televizora, a za vreme njihovog emitovanja, kafane se zatvrale a ulice bile prazne.
Scenaria je uvek pisao sam ili udružen sa Novakom Novakom. Sve svoje tekstove režirao je lično, osim serije "Sačulatac" koju je poverio reditelju Arsi Miloševiću. Njegova poslednja serija "Nevidljivi čovek" emitovana je 1976. Od najavljene tri epizode realizovana je samo jedna, posle koje je, zbog kritičkog sadržaja, Đukić otišao u prevremenu penziju. Od 200 epizoda humorističko-satiričnih serija snimljenih tokom 18 godina rada na televiziji, sačuvana je tek po neka, delom zato što su prve serije emitovane samo uživo, a delom zbog nedostatka magnetoskopskih traka, zbog čega su neke emisije brisane da bi se napravilo mesta za nove.
Radivoje Lola Đukić, bard jugoslovenske televizije i osnivač beogradske humorističke TV škole, preminuo je 7. septembra 1995; Kao svestrani stvaralac, ostavio je za sobom brojna ostvarenja: na televiziji, u pozorištu, na filmu, slikarstvu, poeziji, pubilicistici... U godinama posle njegovog odlaska o zaostavštini Lole Đukića, brine njegova supruga Jelena, nekadašnja urednica u Televiziji Beograd. Tako je bilo i ovog aprila meseca, kada je navršen vek od njegovog rođenja. Ovaj značajan jubilej obeležen je brojnim manifestacijama, u Pozorištu na Terazijama i RTS klubu, gde je prikazan program u znak sećanja na ovog velikana naše kulture a predstavljeno je i obnovljeno izdanje "Sklerotičnih memoara", sada u izdanju Radio-televizije Srbije.
Hteli to neki da priznaju ili ne, naša televizija ne može i ne treba da bude bez Lole Đukića. U godini kada obeležavamo dva velika jubileja, 100. godišnjicu rođenja jednog od utemljivača i 65 godina postojanja, vraćamo se zaostavštini Đukića i inspraciju tražimo u njegovim delima. Kako je sam Lola često govorio, uživao je u svemu što je radio i želeo je da svakom gledaocu ulepša dan svojim humorom. Naša je obaveza da učinimo sve da se njegovo delo sačuva za buduća vremena. Nisu sačuvani zapisi o njegovim prvim tv emisijama, ali vredi uložiti trud da se odredi trajno mesto Radivoja Lole Đukića u našoj kulturi. Zaslužio je na kraju da ga se svi mi, potonji televizijanci, sećamo dok trajemo. Zato, kao prigodan program za obeležavanje dva jubileja Televizije Beograd, svi vrlo inspirisani pripremamali smo ekranizaciju poglavlja iz Đukićeve autobiografije "Skrlerotični memoari", koje nas vraća u vreme i trenutak nastajanja beogradske televizije. Ovaj program kao poklon Loli Đukiću, njegovoj i našoj televiziji i gledaocima biće prikazan na rođendan Televizije Beograd 23. avgusta ove godine.
– Učesnici: Jelena Đukić, Aleksandra Stošić Krstović , Ljubomir Bulajić, Miloš Timotijević
– Snimatelj Nikola Stevanović, asistent snimatelja Saša Todorović, snimatelj zvuka Nikola Mišić, rasvetljivač Dragan Urošević; organizator Miroslav Božić, grafička obrada Igor Gimboš, muzički urednik Tijana Lukić, montažer Nada Dodig Zildžić, urednici Milena Jekić Šotra, Marijana Cvetković
– Snimano 06.06.2023, premijerno emitovanje; Redakcija dokumentarnog programa, Istoriografija
Ode stid u zid, Sačulatac - Prva epizoda kultne serije Televizije Beograd, koju su 1968. i 69. gledaoci sa nestrpljenjem očekivali ispred malih ekrana a provereni scenaristički tandem Đukić–Novak i u ono vreme najpopularnija glumačka ekipa već provereno doneli najveću gledanost. Već posle prve epizode ove serije postavljeno je teško pitanje: Ko je ili šta je Sačulatac? Odgovora i nagađanja je bilo dosta ako ne i previše, te su se neki setili da bi možda Akademija nauka i mudre glave u zdanju imale odgovor na ovo pitanje koje je zanimalo naciju. No, do danas niko sa sigurnošću ne zna pravi odgovor, jer kako tekst kaže “Život ti je bratac Sačulatac“ a svakome je život koliko sličan toliko i različit...
”Serija Sačulatac nova je deonica strip-humora Đukić i Novak, koji sa prekidima traje punu deceniju. S jednom jedinom razlikom, što je crtač ovoga puta mlađi Arsa Milošević, koji je u svojoj režiji prevazišao učitelja Đukića. Stigao je u plavoj uniformi novi Čkalja – milicioner Neven. Novi su samo odeća i ime a sve ostalo je staro, hiljadu puta viđeno i ponovljeno ali uvek iznova, očaravajuće. Od njega se to jedino i traži da dlaku menja, ali ćud nikada. Onu svoju ćud, glumačku, kojom zaodeva sve mnogobrojne i raznorodne ljudske ćudi koje je preneo na male ekrane. Situacija do situacije, anegdota do angdote, vic do vica.” - iz kritike Olge Božičković, Politika, 09.12.1968.
– Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Đokica Milaković, Olga Ivanić, Žarko Mitrović, Mihailo–Bata Paskaljević, Miodrag Popović Deba, Ljubiša Bačić, Stanislava Pešić, Dragutin–Guta Dobričanin, Danica Aćimac, Žika Milenković, Bogić Bošković, Stevan Minja, Branislav Đorđević Drda, Duda Radivojević, Srboljub Milin, Rastko Tadić, Zoran Longinović
– Scenario Radivoje Lola Đukić, Novak Novak, režija Arsa Milošević
– Premijerno emitovano 07.12.1968;
Redakcija zabavno-humorističkog programa, urednik Miodrag Marinković.
urednice Bojana Andrić, Marijana Cvetković, Milena Jekić Šotra
Коментари