Porodične oaze građanske Srbije: Porodica Nastasijević

Kao njihovi preci s kraja 18. i početka 19. veka, Nastasijevići će ostati zapamćeni po svom izuzetnom umetničkom daru i bogatom stvaralačkom opusu.

Nikola i Milica Nastasijević imali su sedmoro dece. U Srbiji početkom 20. veka nisu bile retkost porodice koje imaju mnogo dece, ali je krajnje neuobičajeno da su svih sedmoro stekli univerzitetske diplome.

Najstariji brat Živorad bio je slikar, Svetomir arhitekta i kompozitor, a Slavomir i Momčilo bili su književnici. Rano preminula sestra Natalija bila je filozof, Slavka je bila čuvena profesorka fizike u Četvrtoj muškoj gimnaziji, a Darinka istoričar. U središtu života ove porodice bila je umetnost: Tako je bilo i za vreme njihovog života u Gornjem Milanovcu, a i kasnije, po preseljenju porodice u Beograd. Dom u kome su živeli Nastasijevići bio je svojevremeno, u dugom periodu, značajno stecište beogradskih intelektualaca.

U salonu porodice Nastasijević, vodili su se razgovori o književnosti, umetnosti i muzici, a često je postajao i koncertna scena. Momčilo je, kao i njegov otac, svirao flautu, Svetomir violu, a Slavomir violončelo. Prisustvo gostiju kao što su Isidora Sekulić, Miloš Crnjanski, Rastko Petrović, Stanislav Vinaver, Rade Drainac, Dimitrije Mitrinović, Dušan Matić... govori o dalekosežnom značaju takvih okupljanja za budući smer i život srpske kulture, koga možda ni sami protagonisti nisu bili svesni.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом