уторак, 11.10.2016, 13:10 -> 13:35
Trezor i Osma vrata: In honorem
"Trezor" podseća kako je pre deset godina obeležena godišnjica Španskog građanskog rata, zatim "Bela knjiga" o Španiji Bore Mirkovića
- Snimatelj Dejan Jovanović, organizatori Slobodan Ivković, Gordana Grdanović, novinar Irina Ivić, montažeri Vladica Igov, Zorica Blagojev, urednik Bojana Andrić
- Premijerno emitovano 20.10.2006. u "Trezoru"; Redakcija za istoriografiju.
Španija - iz serije Bela knjiga. U emisiji se govori o razlozima dugotrajnosti Frankovog režima, proglašavanju opšte amnestije, demokratizaciji i međunarodnim tendencijama uzajamnog približavanja raznorodnih socijalno orijentisanih stranaka, uključujući i demohrišćane. "Uslovi za rad bili su izuzetno nepovoljni. Naročito za Jugoslovene i Meksikance kojima španske vlasti odavno uskraćuju dozvole za rad. I novinari iz nekih drugih zemalja su imali teškoća - tih dana su bila proterana dva venecuelanska i jedan italijanski novinar. Ali, i pored toga, mi smo uspeli zahvaljujući pre svega kolegijalnoj solidarnosti. Kolege iz španske televizije snimile su nam panoramu grada sa atmosferom, uličnim metežom, ljudima...Oni su to učinili i pored toga što su znali da naš rad u ovoj zemlji nije legalan..." (B. Mirković o snimanju emisije o Španiji u očekivanju Frankovog odlaska 1975 - preuzeto sa www.memorial-bm.org)
- Učesnici: generalni sekretar KP Španije Santjago Kariljo, pesnik Markos Ana, vođa Socijalističke narodne partije Hoze Vidal Beneito, vođa Monarhističkog pokreta Rafael Kalvo Serera, književnik i reditelj Fernando Arabal i dr.
- Snimatelj Stevan Landup, montažer Divna Bogunović, reditelj Miša Stefanović, urednik i novinar Borivoje Mirković
- Premijerno emitovanno 11.11.1975, Redakcija dokumentarnog programa; reprizirano 20.10.2006. u "Trezoru".
Utorak, 12.10.2016. na RTS SAT
Izbor iz ranijih "Trezora": 85 godina od rođenja kompozitora Vojislava Kostića, prvi deo
Vojislav Kostić, kompozitor, generalni sekretar Saveza kompozitora Jugoslavije, pisac i gastronom (Beograd, 21. septembar 1931 - Beograd, 29. septembar 2010). Umesto biografije, navodimo zapis Enrika Josifa iz 1995. godine: "U muzičkim oblastima životne zbilje i nadzbilje, on je uistinu ostvario pravo čudo. Ni malo, ni veliko čudo, već istinito, trajno čudo. Tonski prilozi - u dramskom sazvučju Kolubarska bitka Dobrice Ćosića, u TV emisiji Prijateljstvo, zanat najstariji Brane Crnčevića, u filmu Ko to tamo peva Duška Kovačevića - takva su nadahnuta trajna ostvarenja, da što više vreme protiče oni nagrizaju vreme, a vreme njih ne nagriza."
Vokijeve priredbe, prvi deo - Povodom repriziranja serije Naše priredbe, ekipa "Trezora" je 2005. godine snimila razgovor sa kompozitor Vojislavom Kostićem kako je nastala serije, kako pripremana i realizovana i kakve kritike, cenzure i zabrane je istrpela pred emitovanje, a i nakon toga. Serija Naše priredbe je premijerno emitovana od februara do maja 1973. godine na Drugom programu TVB. Kao mnogo puta do tada, ocene kritike i publike su se razlikovale. Dok kritika nije bila naklonjena seriji, malobrojni gledaoci koji su imali uređaj za prijem Drugog programa i kolor televizore - obažavala je; a to se moglo proveriti i tada, prilikom repriziranja u "Trezoru", jer su se posle prvih pet epizoda, redakcijski telefoni usijali od poziva i pitanja gledalaca kada će biti prikazan nastavak. Radnja serije Naše priredbe obuhvata vreme prve polovine prošlog veka (1900 - 1950): ubistvo kraljevskog para, I svetski rat, period između dva rata, vreme okupacije tokom II svetskog rata i godine obnove zemlje i radnih akcija. Autorska zamisao je bila da ova TV tragikomedija sa mnogo muzike i pesama prikaže kako smo se zabavljali u ovom periodu punom istorijskih datuma i događaja, dodajući svemu tome jednu notu blage i dobronamerne ironije. Scenariste Bora Ćosić, Vojislav Kostić; kompozitor Vojislav Kostić; scenograf Veljko Despotović; kostimograf Mira Čohadžić; šminker Stanislava Zarić; snimatelji zvuka Slobodan Mladenović, Rihard Merc, Siniša Jovanović; montažer Milica Petrović; direktor fotografije Aleksandar Petković; snimatelj Vojislav Lukić; reditelj Jovan Ristić, urednik Zora Korać.
Vojislav Kostić govori o samim počecima i kako se on sam spremao da komponuje 200 pesama za 200 pevača, na stihove Bore Ćosića. Kako je istraživao i rekonstruisano 100 muzika za pesme koje su se pevale u I svetskom ratu i oko njega; kako su se birali pevači i orkestri i kako je teklo višemesečno snimanje u studiju u NU "Braća Stamenković" na dvokanalnom (!) uređaju. Govori o sjajnim pevačima koji su bili istovremeno i glumci, a i o glumcima koji su se veoma dobro snalazili kao pevači. Između ostalih muzičkih numera iz serije naše priredbe, u ovoj epizodi slušamo Braću Bajić, Zorana Radmilovića, Dubravku Nešović, Lepu Lukić i druge.
- Učesnici: Vojislav Kostić, sagovorik Bojana Andrić
- Urednik istraživač Vesna Ignjatović, snimatelj Veljko Jevtović, snimatelj zvuka Vojislav Luković, rasvetljivač Miodrag Vrhovac, organizator Biljana Raković, grafička obrada Dragan Vladisavljević, Nebojša Rašić, Milena Marković; montažer Zorica Džabić, Ljubomir Plavljanić; autor Bojana Andrić
- Snimano 14.09.2005, premijerno emitovano oktobra 2009 u "Trezoru", reprizirano 20.09.2016; Redakcija za istoriografiju, urednik Bojana Andrić.
Utorak, 12.10.2016. na RTS 3
Izbor iz ranijih "Trezora": Jovan Ćirilov demonstrira predmetima, fotografijama i beleškama, jedno od mogućih, sobnih putovanja po vlastitoj biografiji
Putovanje po sobi - Uoči Bitefa 2009, Trezor je premijerno prikazao ovu emisiju posvećenu Jovanu Ćirilovu. Jedan od najvećih putnika na planeti, Ćirilov, takoreći u jednom kadru, demonstrira jedno od mogućih, sobnih putovanja po vlastitoj biografiji. Zustavlja se kod predmeta, fotografija, knjiga, ličnih detalja da bi se prisetio važnih i nevažnih sekvenci svoga života. Pokazuje prvu objavljenu zbirku pesama, diplomatski i obični pasoš kojima opisuje planetu, zbirku eura, svoje crteže i karkature, sedi na majčinom krevetu i evocira poslednji dan njenog života. Specijalno mesto (pod krevetom) zauzimaju uredno sređeni novinski tekstovi koje je objavio, a među njima prva pozorišna kritika. Hodajući tako, kroz svoju pesmu, Ćirilov dokazuje da zapravo sva njegova svetska putovanja ne bi imala smisla, niti bi bila moguća bez ideja i promišljanja koja nastaju, samo u nekoliko koraka, u njegovom bogatom, intimnom svetu.
- Učesnik teatrolog Jovan Ćirilov, sagovornik Branka Krilović
- Urednik Bojana Andrić, snimatelj Borislav Ristović, asistent snimatelja Bojan Danilović, snimatelj zvuka Aleksandar Arnautović, mikroman Gordan Jović, rasvetljivač Zoran Jovanović, organizator Dušica Hovjecki, montažer Milorad Ćitić, autor Branka Krilović
- Snimano 18.06.2009, premijerno emitovano 04.08.2009. u "Trezoru", Redakcija za istoriografiju.
Ćirilov iz arhive - prikazuju se dve kratke storije iz fonda Programskog arhiva TVB. U prvoj storiji iz emisije "Petkom u 22", emitovanoj 1984, Jovan Ćirilov objašnjava zašto mu je bliska pesma "Gavran" Edgara Alana Poa, zatim Petar Kralj kazuje pesmu. U nastavku sledi insert iz emisije "Izbor zanimanja". Pored breze koju je zasadio ispred Jugoslovenskog dramskog pozorišta, Ćirilov govori o važnosti malih stvari u životu i daje savete na osnovu ličnog iskustva mladim ljudima koji se nalaze pred odlukom o izboru vlastitog puta kroz život.
Sećanje na budućnost - emisija je realizovana povodom trideset godina održavanja Bitefa - Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala - čija je međunarodna slava zasnovana na želji za promenom sveta kroz novu umetnost. Kolažna emisija sačinjena je od inserata pozorišnih predstava koje je Televizija Beograd beležila iz godine u godinu. U počast Bitefu svoje dijagrame iskustva sumira Jovan Ćirilov, umetnički direktor Festivala.
- Učesnik: Jovan Ćirilov
- Scenario i režija Mira Otašević, Bojana Andrić; snimatelj Srđan Basarić, snimatelj zvuka Milan N. Stojanović, montažer Đorđe Anđelković
- Premijerno emitovano 19.09.1996 u "Teveteci", reprizirano 02.10.1998, Redakcija programa iz kulture, urednik Vladimir Arsić; reprizirano 04.10.2002. i 04.08.2009. u "Trezoru".
Коментари