Trezor i Osma vrata: In honorem

"Trezor" podseća kako je pre deset godina obeležena godišnjica Španskog građanskog rata, zatim "Bela knjiga" o Španiji Bore Mirkovića

 
Španskim borcima u čast - Udruženje španskih boraca i prijatelja, u saradnji sa Muzejem istorije Jugoslavije, Nacionalnim arhivom Katalonije, Udruženjem Arhiva rata i izgnanstva, Fondacijom Pablo Iglesijas i Ambasadom Kraljevine Španije u Beogradu, priredilo je izložbu "U čast španskih boraca", na kojoj su izložene fotografije, dokumenta, predmeti, plakati, kao i slike, crteži i grafike Đorđa Andrejevića Kuna i akvareli katalonskog slikara Klapersa (Josep Franzh-Klapers). "Trezor" je  upotpunio sadržaj izložbe specijalnom dvanaestominutnom emisijom pod nazivom Iskre, varnice, chispas, guspiras. Otvaranju izložbe 14. septembra 2006, prethodio je svečani čin uručenja prestižnog ordena devedestdvogodišnjem interbrigadisti Lazaru Latinoviću. Orden za građanske zasluge dodeljuje njegovo veličanstvo kralj Španije Huan Karlos Lazaru Latinoviću predsedniku Udruženja španskih boraca i preko njega simbolično svim članovima udruženja za njihov odlučujući doprinos principima i prednostima na kojima danas Španija počiva. "Ovo odlikovanja, rekao je prilikom uručenja ambasador Španije u Beogradu gospodin Hose Rijer Sikijer, dug je koji ima prema Vama demokratske Španije zbog Vaše borbe za slobodu i Vaše duboke ljubavi prema Španiji."

- Snimatelj Dejan Jovanović, organizatori Slobodan Ivković, Gordana Grdanović, novinar Irina Ivić, montažeri Vladica Igov, Zorica Blagojev, urednik Bojana Andrić

- Premijerno emitovano 20.10.2006. u "Trezoru"; Redakcija za istoriografiju.

Španija - iz serije Bela knjiga. U emisiji se govori o razlozima dugotrajnosti Frankovog režima, proglašavanju opšte amnestije, demokratizaciji i međunarodnim tendencijama uzajamnog približavanja raznorodnih socijalno orijentisanih stranaka, uključujući i demohrišćane. "Uslovi za rad bili su izuzetno nepovoljni. Naročito za Jugoslovene i Meksikance kojima španske vlasti odavno uskraćuju dozvole za rad. I novinari iz nekih drugih zemalja su imali teškoća - tih dana su bila proterana dva venecuelanska i jedan italijanski novinar. Ali, i pored toga, mi smo uspeli zahvaljujući pre svega kolegijalnoj solidarnosti. Kolege iz španske televizije snimile su nam panoramu grada sa atmosferom, uličnim metežom, ljudima...Oni su to učinili i pored toga što su znali da naš rad u ovoj zemlji nije legalan..." (B. Mirković o snimanju emisije o Španiji u očekivanju Frankovog odlaska 1975 - preuzeto sa  www.memorial-bm.org)

- Učesnici: generalni sekretar KP Španije Santjago Kariljo, pesnik Markos Ana, vođa Socijalističke narodne partije Hoze Vidal Beneito, vođa Monarhističkog pokreta Rafael Kalvo Serera, književnik i reditelj Fernando Arabal i dr.

- Snimatelj Stevan Landup, montažer Divna Bogunović, reditelj Miša Stefanović, urednik i novinar Borivoje Mirković

- Premijerno emitovanno 11.11.1975, Redakcija dokumentarnog programa; reprizirano 20.10.2006. u "Trezoru".

Utorak, 12.10.2016. na RTS SAT

Izbor iz ranijih "Trezora": 85 godina od rođenja kompozitora Vojislava Kostića, prvi deo

Vojislav Kostić, kompozitor, generalni sekretar Saveza kompozitora Jugoslavije, pisac i gastronom (Beograd, 21. septembar 1931 - Beograd, 29. septembar 2010). Umesto biografije, navodimo zapis Enrika Josifa iz 1995. godine: "U muzičkim oblastima životne zbilje i nadzbilje, on je uistinu ostvario pravo čudo. Ni malo, ni veliko čudo, već istinito, trajno čudo. Tonski prilozi - u dramskom sazvučju Kolubarska bitka Dobrice Ćosića, u TV emisiji Prijateljstvo, zanat najstariji Brane Crnčevića, u filmu Ko to tamo peva Duška Kovačevića - takva su nadahnuta trajna ostvarenja, da što više vreme protiče oni nagrizaju vreme, a vreme njih ne nagriza."

Vokijeve priredbe, prvi deo - Povodom repriziranja serije Naše priredbe, ekipa "Trezora" je 2005. godine snimila razgovor sa kompozitor Vojislavom Kostićem kako je nastala serije, kako pripremana i realizovana i kakve kritike, cenzure i zabrane je istrpela pred emitovanje, a i nakon toga. Serija Naše priredbe je pre­mijerno emitovana od februara do maja 1973. godine na Drugom programu TVB. Kao mno­go puta do tada, ocene kritike i publike su se razlikovale. Dok kritika nije bila nak­lo­nje­na seriji, malobrojni gledaoci koji su imali uređaj za prijem Drugog programa i kolor tele­vizore - obažavala je; a to se moglo proveriti i tada, prilikom repriziranja u "Trezoru", jer su se posle prvih pet epizoda, redakcijski te­le­foni usijali od poziva i pitanja gledalaca kada će biti prikazan nastavak. Radnja serije Na­še priredbe obuhvata vreme prve polovine prošlog veka (1900 - 1950): ubistvo kra­ljev­skog para, I svetski rat, period između dva rata, vreme okupacije tokom II svetskog rata i go­dine obnove zemlje i radnih akcija. Autorska zamisao je bila da ova TV tragikomedija sa mnogo muzike i pesama prikaže kako smo se zabavljali u ovom periodu punom isto­rijskih datuma i događaja, dodajući svemu tome jednu notu blage i dobronamerne ironije. Scenariste Bora Ćosić, Vojislav Kostić; kompozitor Vojislav Kostić; scenograf Veljko Despotović; kostimograf Mira Čohadžić; šminker Stanislava Zarić; snimatelji zvuka Slobodan Mladenović, Rihard Merc, Siniša Jovanović; montažer Milica Petrović; direktor fotografije Aleksandar Petković; snimatelj Vojislav Lukić; reditelj Jovan Ristić, urednik Zora Korać.

Vojislav Kostić govori o samim počecima  i kako se on sam spremao da komponuje 200 pesama za 200 pevača, na stihove Bore Ćosića. Kako je istraživao i rekonstruisano 100 muzika za pesme koje su se pevale u I svetskom ratu i oko njega; kako su se birali pevači i orkestri i kako je teklo višemesečno snimanje u studiju u NU "Braća Stamenković" na dvokanalnom (!) uređaju. Govori o sjajnim pevačima koji su bili istovremeno i glumci, a i o glumcima koji su se veoma dobro snalazili kao pevači. Između ostalih muzičkih numera iz serije naše priredbe, u ovoj epizodi slušamo Braću Bajić, Zorana Radmilovića, Dubravku Nešović, Lepu Lukić i druge.

- Učesnici: Vojislav Kostić, sagovorik Bojana Andrić

- Urednik istraživač Vesna Ignjatović, snimatelj Veljko Jevtović, snimatelj zvuka Vojislav Luković, rasvetljivač Miodrag Vrhovac, organizator Biljana Raković, grafička obrada Dragan Vladisavljević, Nebojša Rašić, Milena Marković; montažer Zorica Džabić, Ljubomir Plavljanić; autor Bojana Andrić

- Snimano 14.09.2005, premijerno emitovano oktobra 2009 u "Trezoru", reprizirano 20.09.2016; Redakcija za istoriografiju, urednik Bojana Andrić.

Utorak, 12.10.2016. na RTS 3

Izbor iz ranijih "Trezora": Jovan Ćirilov demonstrira predmetima, fotografijama i beleškama, jedno od mogućih, sobnih putovanja po vlastitoj biografiji

Putovanje po sobi - Uoči Bitefa 2009, Trezor je premijerno prikazao ovu emisiju posvećenu Jovanu Ćirilovu. Jedan od najvećih putnika na planeti, Ćirilov, takoreći u jednom kadru, demonstrira jedno od mogućih, sobnih putovanja po vlastitoj biografiji. Zustavlja se kod predmeta, fotografija, knjiga, ličnih detalja da bi se prisetio važnih i nevažnih sekvenci svoga života. Pokazuje prvu objavljenu zbirku pesama, diplomatski i obični pasoš kojima opisuje planetu, zbirku eura, svoje crteže i karkature, sedi na majčinom krevetu i evocira poslednji dan njenog života. Specijalno mesto (pod krevetom) zauzimaju uredno sređeni novinski tekstovi koje je objavio, a među njima prva pozorišna kritika. Hodajući tako, kroz svoju pesmu, Ćirilov dokazuje da zapravo sva njegova svetska putovanja ne bi imala smisla, niti bi bila moguća bez ideja i promišljanja koja nastaju, samo u nekoliko koraka, u njegovom bogatom, intimnom svetu.

- Učesnik teatrolog Jovan Ćirilov, sagovornik Branka Krilović

- Urednik Bojana Andrić, snimatelj Borislav Ristović, asistent snimatelja Bojan Danilović, snimatelj zvuka Aleksandar Arnautović, mikroman Gordan Jović, rasvetljivač Zoran Jovanović, organizator Dušica Hovjecki, montažer Milorad Ćitić, autor Branka Krilović

- Snimano 18.06.2009, premijerno emitovano 04.08.2009. u "Trezoru", Redakcija za istoriografiju.

Ćirilov iz arhive - prikazuju se dve kratke storije iz fonda Programskog arhiva TVB. U prvoj storiji iz emisije "Petkom u 22", emitovanoj 1984, Jovan Ćirilov objašnjava zašto mu je bliska pesma "Gavran" Edgara Alana Poa, zatim Petar Kralj kazuje pesmu. U nastavku sledi insert iz emisije "Izbor zanimanja". Pored breze koju je zasadio ispred Jugoslovenskog dramskog pozorišta, Ćirilov govori o važnosti malih stvari u životu i daje savete na osnovu ličnog iskustva mladim ljudima koji se nalaze pred odlukom o izboru vlastitog puta kroz život.

Sećanje na budućnost - emisija je realizovana povodom trideset godina održavanja Bitefa - Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala - čija je međunarodna slava zasnovana na želji za promenom sveta kroz novu umetnost. Kolažna emisija sačinjena je od inserata pozorišnih predstava koje je Televizija Beograd beležila iz godine u godinu. U počast Bitefu svoje dijagrame iskustva sumira Jovan Ćirilov, umetnički direktor Festivala.

- Učesnik: Jovan Ćirilov

- Scenario i režija Mira Otašević, Bojana Andrić; snimatelj Srđan Basarić, snimatelj zvuka Milan N. Stojanović, montažer Đorđe Anđelković

- Premijerno emitovano 19.09.1996 u "Teveteci", reprizirano 02.10.1998, Redakcija programa iz kulture, urednik Vladimir Arsić; reprizirano 04.10.2002. i 04.08.2009. u "Trezoru".

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом