Oko magazin: Miloš Crnjanski, oklevetani pisac

Zašto je pisac najvećeg srpskog romana četvrt veka živeo u izgnanstvu?

"Bio sam zanimljiv više kao povratnik iz emigracije, kao emigrant, nego kao književnik", reči su koje se pripisuju Milošu Crnjanskom, po povratku u Beograd 1965. Pisac romana "Seobe", koji je još 1930. proglašen za "roman veka" po oceni Srpske kraljevske akademije, od drugog Svetskog svetskog rata živeo je u emigraciji, priželjkujući povratak u Jugoslaviju i istovremeno strepeći od njega. Zbog čega je između dva rata polemisao sa Krležom, čega se plašio posle Drugog svetskog rata? Da li se vratio jer "više nije bio na smetnji"? Zašto nisu razumeli njegov nacionalizam i antikomunizam? Zbog čega je optužen za oduševljenje fašizmom?

U kakvim je odnosima bio s Ivom Andrićem? Zašto nije postao član SANU? Koliko je zanimljiv njegov život? Šta mi danas znamo o Crnjanskom, čitamo li ga i kako ga čitamo? O životu i delu Miloša Crnjanskog, na 125-tu godišnjicu rođenja, govore Igor Mandić, član Ninovog žirija koji je nagradio "Roman o Londinu", profesori Mihajlo Pantić i Slobodan Vladušić, Voja Brajović, koji je sa Crnjanskim učestvovao na književnim večerima po piščevom povratku u Jugoslaviju.

Autor emisije Dragana Ignjić

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво