среда, 27.04.2016, 18:25 -> 19:22
Vane Ivanović: Jugoslovenski lord
Čovek koji je na Olimpijadi u Berlinu 1936. odbio da pozdravi Hitlera, prijatelj Grejs Keli, Ave Gardner, Jugosloven koji je u Londonu parirao engleskim lordovima, milijarder koji je poklonio flotu britanskoj mornarici, antifašista, borac za višepartijsku Jugoslaviju.
Ako bi se sve ovo spojilo u jednom čoveku, zaličio bi na Džejmsa Bonda. Ipak i Bond je želeo da liči na Vaneta Ivanovića - tvorac tog lika Jan Fleming konsultovao je baš ovog Jugoslovena o tome kako da koncipira lik najmoćnijeg agenta.
U večerašnjem Oko magazinu donosimo vam priču o čoveku koji je, uz sve navedeno, bio izuzetan politički mislilac, intelektualacu koji se još 1963. u emigraciji borio za višepartijsku Jugoslaviju i emigrantu koji je, iako 60 godina odsutan iz zemlje, bolje od mnogih poznavao njene prilike.
U emisiji pogledajte i da li je Šekspir ukrao Servantesu dostojan nekrolog imajući u vidu da su preminuli istog dana, iste godine, ali nikada nisu imali jednaku pažnju? Da li je tvorac najprevođenijeg dela posle Biblije zaista manje značajan od Šekspira?
O svojoj novoj knjizi "Jasenovac - tragika, mitomanija, istina" govori hrvatski publicista Slavko Goldštajn.
Urednik: Gorislav Papić

Autor:
Горислав Папић
Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]
Коментари