понедељак, 08.12.2025, 18:29 -> 13:38
Put u središte priče, 11. ep.
Put u središte priče vodi nas stazom istine i pitanja kako do nje stići? Jedan slučaj i jedan čovek ući će u istoriju, ne samo sporta, već i onoga što se desilo prvih dana januara godine 2022. godine. U hotelskoj sobi Park hotela u Melburnu bio je zatočen jedan od najvećih tenisera i sportista današnjice, Novak Đoković.
Umesto da bude dočekan sa najvišim počastima, nakon devet šampionskih pehara, on je zbog svog stava da se ne vakciniše dočekan „na nož“ u Australiji, a neprijateljski stav prema njemu režirala je tadašnja australijska vlada i mediji, koji su se agresivno i nezapamćenom kampanjom usprotivili njegovom učešću.
Emisija analizira sve aspekte velike nepravde i daje retrospektivu događaja koji će ući u istoriju sporta. Bilo je šokantno sa koliko je zle volje je Đoković dočekan čim je dotakao australijsko tlo, i od tada je počinje njegovo maltretiranje.
Smešten je u imigracioni pritvor – zatvor koji se zvao hotel. Tu je dočekao najradosniji hrišćanski praznik – Božić. Nakon tog je oslobođen odlukom suda, a onda je usledio potez ministra Houka koji je iskoristio diskreciono pravo da se Novaku uskrati boravak u Australiji. Kada je Savezni sud te zemlje to potvrdio, on je deportovan prvim letom za Beograd, kao kriminalac. U svemu tome najznačajniju ulogu, sem vlade premijera Skota, imali tamošnji i mnogi prozapadni mediji.
Takav slučaj ne pamti se u istoriji sporta. Oni koji su odlučivali o sudbini Đokovića svesno su zaboravili koliko je on učinio ne samo za tenis, nego i pomagao samu Australiju. O tome govore donacije i pomoć koju je veliki šampion uputio toj zemlji za razvoj tenisa, zatim, kada su gorele australijske šume i druge vrste pomoći. Umesto grama ljubavi uzvraćeno mu je ogromnom mržnjom, pre svega vlasti i medija.
Novak je deportovan, tamošlja vlada je izgubila na izborima, a život ide dalje. Ostaje priča o jednoj od najvećih nepravdi u istoriji sporta.
O ovoj temi govore: Radmilo Armenulić i Bogdan Obradović bivši selektori teniske reprezentacije Srbije i Blažo Nedić advokat medijator koji se bavio ovim slučajem.
Коментари