Kulturna baština Srbije: Đavolja varoš - grad Božje srdžbe

Đavolja varoš, jedinstven prirodni fenomen nedaleko od Kuršumlije, ozbiljan je kandidat za sedam novih svetskih čuda. Od početka ove godine Đavolja varoš je, prema glasovima iz celog sveta, na prvom mestu u Evropi i među prvima u svetu.

Културна баштина Србије: Ђавоља варош - град Божје срџбе Културна баштина Србије: Ђавоља варош - град Божје срџбе

Upravo ovih dana glasanje za najužu grupu kandidata ulazi u završnicu. Ne može se ni zamisliti šta bi plasman ovog našeg prirodnog spomenika značio za mesto Srbije na turističkoj mapi sveta i svakako – za kuršumlijski kraj i celu Toplicu. Bila bi to dugoročna promocija ne samo srpskog turizma već i srpskog kulturno-istorijskog nasleđa, kojim obiluje kuršumlijska opština. To je bio povod za snimanje dve emisije o ovom, u svetu jedinstvenom fenomenu. Prvi put Đavolja varoš je snimljena sa izuzetno teško pristupačnih pozicija, a mnogi kadrovi koje će gledaoci videti u emisiji deluju gotovo nestvarno. Samu Đavolju varoš čine u stvari dva fenomena:  202 zemljane figure kao specifični oblici reljefa, i dva izvora jako kisele vode sa visokom mineralizacijom. Atraktivnost celog područja dopunjuje ambijent oko figura koji deluje gotovo mistično. Stoga nije nikakvo čudo što Đavolja varoš privlači sve više turista, poklonika prirode, stručnjake i umetnike. Takođe je neobično da je Đavolju varoš izuzetno teško, gotovo nemoguće, dočarati na platnu, o čemu svedoče sami umetnici. Ona je takoreći neuhvatljiva, u stalnoj promeni, nepredvidiva i zato očaravajuća. Oko nje su se uvek ispredale legende ispunjene tajnovitošću koja obavija ovo neobično mesto.

Emisija Grad Božje srdžbe pružiće gledaocima mnoge zanimljive informacije, neverovatne slike, koje će zagolicati maštu i dati možda odgovor na to zašto baš Đavolja varoš zaslužuje da postane jedno od sedam novih svetskih čuda.

 

Autor emisije: Milica Bajić Đogo

Snimatelj: Milan Stanić

Režija: Jelisaveta Janić

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом