Dekodiranje nauke: KSAFA sistem

Imajući u vidu da su govor i jezik najsloženija psihofiziološka funkcija ljudskog organizma i da su ne samo sredstvo sporazumevanja, već i saznavanja, holistički pristup je imperativ u njihovom izučavanju.

Vraćajući se u istorijat istraživanja Instituta za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora u emisiji proučavamo KSAFA sistem (Kostićeva selektivna auditorna filterska amplifikacija) aparati različitih tipova, koji su od osnivanja IEFPG-a, prema koncepcijama prof. Đorđa Kostića, razvijeni.

Od kraja osamdesetih godina, Kostić uvodi nove konceptualne promene u konstrukciji KSAFA aparata koje se isključivo baziraju na audio-lingvističkim principima razvoja sluha, govora i jezika. U tom cilju eliminiše sve vizuelne i taktilne elemente koji su do tada predstavljali dopunske elemente aparature.

Prof. Kostić sa saradnicima Instituta radi na razvoju novih metodoloških procedura i obezbeđuje korišćenje KSAFA aparature od prenatalnog perioda do odraslog doba, kao i na usklađivanju standardne aparature ultrazvuka i novih definisanih generatora zvuka, koji je rezultirao razvojem prenatalnog slušnog skrininga po metodi Sovilj–Ljubić. Potom tim istraživača razvija sistem otoakustičke emisije – aparaturu za ranu dijagnostiku oštećenja sluha dece u drugom-trećem danu po rođenju.

KSAFA sistem predstavlja integralni pristup u habilitaciji i rehabilitaciji dece sa oštećenjem sluha i dece sa poremećajima govora, a efikasnost je potvrđena u dugogodišnjoj praktičnoj primeni. Pod KSAFA sistemom podrazumeva se rana detekcija, rana dijagnostika, prevencija habilitacija i rehabilitacija različitih patoloških oblika verbalne komunikacije bez obzira na etiologiju.

Rana primena ovog sistema omogućava da 90 odsto dece koja imaju oštećeni sluh, bez obzira na kvalitet i kvantitet slušnog oštećenja, razvije govor i jezik i uključi se u redovan obrazovni sistem. Pravovremena primena KSAFA sistema smanjuje pojavu pseudomentalne retardacije za 30 procenata, a vreme tretmana dece sa različitim govorno-jezičkim poremećajima skraćuje za 50 odsto u odnosu na druge pristupe. Institut za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora internacionalnom konfrencijom "GOVOR I JEZIK 2019", obeležio je 70 godina postojanja.

Urednik emisije: Aleksandra Daničić

Novinar: Dragana Daničić

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом