субота, 19.10.2013, 00:33 -> 17:32
štampajKuda idu "mali" beogradski klubovi?
Beograd - grad košarke! Zvuči lepo, ali da li je i istinito? Osim Partizana i Crvene zvezde, koji nastupaju u Evroligi, Beograđani su izgubili svoje "male" klube, koji su kroz istoriju iznedrili veliki broj reprezentativaca. Zašto je to tako i šta učiniti da bi nam bar budućnost bila svetla?
Prvi put u istoriji, u Evroligi će igrati dva srpska košarkaška kluba, Crvena zvezda i Partizan. Dok oni promovišu svoje dresove i skeniraju najbolje evropske ekipe, njihova starija braća muče muku kako da prežive. Postavlja se pitanje da li je cena uspeha Crvene zvezde i Partizana propast manjih klubova u Beogradu i ostatku Srbije.
"To je sigurno najveći uspeh srpske i beogradske košarke, prvi put imamo dva evroligaša, ali veliki je problem u toj širokoj ligi od dvadeset i četiri člana, a i više. Evroliga dolazi u situaciju da ne zna kome da dodeli vajlkard. Tako da, sa te strane, ne treba to gledati kao neki vanserijski uspeh, već treba gledati kakvi su igrači, koji domaći igraju u tim klubovima, u toj ligi, i koji su to mladi koji treba da doprinose razvoju srpske košarke", kaže slavni trener Dušan Duda Ivković.
Oni koji sa mladima rade, pitanje vraćaju na početak - gde će ti novi klinci da igraju? U Beogradu, koji je nekada imao devet liga i desetine seniorskih klubova, danas mesta za njih ima uglavnom na praznim uličnim terenima, jer Beograd više, kažu, nije grad košarke.
"Beograd je siromaštvom i velikim ekipama čak i uništio unutrašnjost, ja ne bih rekao da je Beograd košarkaški grad iz jednog razloga, a to je zbog toga što je sve što vredi uglavnom u Partizanu, Zvezdi i Mega Vizuri, a sve ostalo se snalazi kako znaju i umeju, ili su otišli. Grlo se suzilo totalno, nekada ste imali da svaki klub primi bar po dva tri klinca juniora ili čak kadeta, ako je bio talentovan. I onda smo imali situaciju da, recimo, sedamdeset klubova u Beogradu primi po dva tri klinca, to je već dvesta klinaca. Dvesta klinaca iz kadetskog i juniorskog uzrasta prelazi dalje. Danas pređe desetak, petnaest, a svi ostali prekidaju sa sportom i to u najgorim godinama", ocenjuje Miša Lakić iz KK "Beovuk".
Čini se da su najgore godine došle i za beogradsku košarku, ili barem za većinu klubova u koje se sa nadom gleda. Jedan od najtrofejnijih BKK "Radnički" sa Crvenog krsta izgleda kao da će na njega, umesto ponosnog sponzora, uskoro biti stavljen katanac.
"U današnjoj situaciji kada praktično privreda ne postoji, kada je sve prepušteno lokalnoj samoupravi, Sportsko društvo 'Radnički' i košarki klub su perjanice opštine Zvezdara. Ja sam obišao sve adrese, od predsednika opštine, preko grada i ministarstva, jednostavan je odgovor da para nema", objašnjava Duda Ivković, koji je predsednik i Košarkaškog kluba i sportskog društva "Radnički".
Da je teško doći do novca potvrđuje i Ljubiša Đurović, predsednik OKK "Beograd".
"Imamo situaciju da kad odemo da tražimo sponzorstvo kod neke banke ili preduzeća, kažu - žao nam je, rečeno nam je da damo Crvenoj zvezdi i Partizanu. Može li košarka da postoji i uspe ako postoje samo Zvezda i Partizan? Pa, ne može", kaže Đurović.
Za razliku od "Krstaša", "Klonferi" su se ipak bolje snašli, sticajem okolnosti ili dobrih veza i volje nekadašnje klupske legende Bore Stankovića. Na mestu nekadašnjeg terena na kojem je igrao Radivoj Korać danas se renovira buduća najmodernija košarkaška hala u Beogradu.
"Kad imate dobre ljude koji vole klub, košarku, koji imaju ugled u evropskoj košarci kao Bora Stanković, onda to nije teško. Opština se pojavila kao kupac i kupila halu u stečajnom postupku od onih koji su hteli bukvalno da je ukradu od kluba. Sada je privodimo kraju uz pomoć opštine, a mi kao klub smo dobili donaciju od Fibe. Pomoći će nam kroz novi teren, semafore, opremu , koševe. Ovde će opet biti košarkaško gnezdo kakvo je nekad bila 'avlija Koraćeva' i svih košarkaša Beograda", objašnjava predsednik OKK "Beograd".
Da bez pomoći prijatelja nema opstanka slažu se i u Mega Vizuri, najmlađem beogradskom klubu i jedinom debitantu u Jadranskoj ligi. Najveći broj talentovanih srpskih košarkaša ne garantuje prisustvo sponzora. Naprotiv.
"Osećamo se kao farma za mlade igrače, pokušavamo da napravimo neku dobru priču, žao mi je što tu dobru priču niko ne prepoznaje. Mi ove godine imamo sponzore iz inostranstva, koji su obezbeđeni ličnim kontaktima preko agencije 'Beobasket', ne mogu da verujem da niko ne prepoznaje treći tim iz Beograda koji igra u Smederevu samo zbog pravila ABA lige, da nam dođe i nešto pruži", žali se Predrag Stajčić iz KK Mega Vizura.
Mega Vizura nije u dugovima. Delom zbog pomenutih veza poznatog košarkaškog menadžera, a delom zbog toga što nisu megalomani.
"Kada gledate rostere svih ekipa, mi izgledamo kao da smo zalutali na to takmičenje, kao da je neki juniorski tim došao. To je način na koji mi možemo da funkcionišemo, jer naš budžet je samim tim, pošto su to mladi momci, mnogo,mnogo manji. Verovatno u Jadranskoj ligi ima jedan igrač koji je skuplji od celog našeg tima i to je to što omogućava stabilnost timu, pre svega finansijsku", objašnjava Stajčić.
Treneri dodaju da to možda i nije čudno jer, kažu, promenilo se vreme, ali se promenila i košarka.
"Dolazi vreme janičara gde će naša najkvalitetnija deca biti birana da ih odvedu. Ni janičari kao vrhunci borci nisu birani iz bilo kakvih porodica, već odlaze vrlo mladi u nekom dobu od deset ili jedanaest godina na rad u inostranstvo. To je jedan složen problem koji mora sistemski da se reši. Da li mi želimo amaterski da se bavimo time, da li želimo da nam sport uđe u škole, na fakultete, to je pitanje", smatra Duda Ivković.
Ako se srpska košarka i dalje bude planirala "nesportskim" strategijama, kažu naši sagovornici, za nekoliko godina moglo bi se dogoditi da u Srbiji umre profesionalna košarka i preostane nam samo ona amaterska.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар