среда, 17.07.2013, 00:03 -> 10:22
Аутор: Пише: Никола Симић
Bizarne fudbalske činjenice (treći deo)
Najbrži het-trikovi, klubovi koji nikada nisu ispadali iz lige, vračevi i veštice na fudbalskim terenima i najčudniji fudbalski transferi samo su neke od bizarnosti koje se dešavaju u fudbalu.
Josi Benajun jedini je fudbaler koji je het trik postigao u tri različita takmičnja. Izraelski fudbaler po tri gola na utakmici postigao je na mečevima Premijer lige, FA Kupa i Lige šampiona.
Najbrži het-trik u Ligi šampiona postigao je fudabler Liona Bafetimbi Gomis koji je 2011. godine u Zagrebu ta samo sedam minuta „spakovao" tri gola u mrežu Dinama. Najbrži het trik u Premijer ligi postigao je tadašnji napadač Liverpula Robi Fauler koji je 1994. godine, kada je bio 19-godišnjak, za samo četiri minuta i 32 sekunde dao tri gola Arsenalu za koji je tada branio Dejvid Siman.
Jedini klubovi koji su igrali svaku sezonu Premijer lige od njenog osnivanja 1992. godine su Aston Vila, Arsenal,Čelsi, Mančester Junajted, Totenhem, Everton i Liverpul. Najbliža ispadanju bila je Aston Vila koja je u sezoni 2011/12. završila na 16. mestu samo jedno mesto iznad zone ispadanja.
Tehnički gledano ni ekipa Vigana nikada nije ispala iz Premijer lige u koju se prvi put plasirala 2005. godine. Ipak, Vigan je elitni rang napustio na kraju prošle sezone koju je završio na 18. mestu.
Jedina dva kluba u Bundes ligi koja nikada nisu ispala iz najvišeg ranga takmičenja su Hamburg i minhenski Bajern. Svi ostali timovi makar jednu sezonu proveli su u nekom od nižih rangova takmičenja.
U Španiji Real, Barselona i Atletik Bilbao jedina su tri kluba koja nikada nisu napuštala elitni rang. Zanimljivo je da je jedina ekipa koja u Italiji nikada nije ispala iz prve lige Inter. Milanski klub je blizu ispadanja bio 1922. godine, ali je u dva plej ofa za opstanak uspeo da se zadrži u Kalču.
Strah od ispadanja u niži rang je rasprostranjen među italijanskim klubovima. Tako su fudbaleri Sampdorije, koji su 1969. godine za dlaku izbegli odlazak u drugu ligu, pešačili skoro 30 kilometara do svetilišta device Marije da se zahvale za ostanak u Seriji A.
Čileanski Deportes Arika 2001. godine angažovala je vešticu Elijanu Merino da istera zle duhove pre utakmica i tako pomogne klubu da ostane u ligi. Pre svakog meča Merinova je uz sveće izvodila ritual pročišćenja.
Ipak, i Čileance su zasenili fudbalski čelnici Obale Slonovače koji su 2002. godine angažovali vrača da pomogne nacionalnom timu na Kupu afričkih nacija.
Marakana u Riju imala je betonski rov koji je sprečavao navijače da uleću na teren. Slično postoji i na beogradskoj Marakani gde je početkom devedesetih godina prošlog veka iskopan kanal koji ima istu svrhu.
Argentinski fudbaler Dario Duboa nije se istakao fudbalskim kvalitetima nastupajući za niželigaške klubove, ali jeste pojavom. Duboa je utakmice igrao našminkan u stilu grupe KISS, odajući tako počast omiljenom hevi metal bendu.
Dok se u Evropi broje desetine miliona evra za transfere igrača, švedski fudbaler Kenet Kristensen je 2002. godine iz Vindbjarta u Floi prešao za sveže škampe. Floi je „platio" igrača škampima čija je težina bila jednaka težini Kristensena.
Ali to nije ništa u odnosu na transfer Ernika Blenkinsopa koji je početkom 20 veka važio za jednog od boljih engleskih fudbalera. Blenkinsop je iz Kadvorta u Hal Siti 1921. godine prešao za 100 funti i bure piva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар