субота, 16.05.2026, 05:55 -> 06:08
Извор: РТС, eurovision.com
Pesma Evrovizije 2026: Beč u znaku muzike i otvorenog lova na trofej (RTS 1 21.00)
U bečkoj dvorani „Viner štathale“ večeras se održava veliko finale 70. izdanja Pesme Evrovizije. Za prestižni trofej bori se 25 zemalja, među kojima i predstavnik Srbije, grupa „Lavina", koji nastupa pod rednim brojem devet. Direktan prenos od 21.00, omogućen je na RTS 1, RTS Svet, platformi RTS Planeta, Radio Beogradu 1 i RTS Zvuk-u. Tok drugog polufinala takođe možete pratiti na našem internet portalu.
Svetla pozornice u Beču spremna su za veliko finale jubilarnog, 70. takmičenja za Pesmu Evrovizije, a atmosfera je na samom vrhuncu.
Nakon dva uzbudljiva polufinala, dobili smo listu od 25 finalista. Među njima i naša „Lavina" koja će nastupiti pod rednim brojem devet.
Put do finala i favoriti za pobedu
Prema kladionicama, borba za pobedu biće neizvesna, ali jedan favorit se izdvaja. Finski duo koji čine violinistkinja Linda Lampenijus i pevač Pit Parkonen sa energičnom numerom Liekinheitin mesecima drži prvo mesto na listama. Njihov spoj klasične virtuoznosti i rok energije smatra se dobitnom kombinacijom.
U stopu ih prate predstavnik Grčke Akilas sa pesmom Ferto i Danac Seren Torpegor Lund sa baladom Før vi går hjem, a veliku pažnju privlači i australijska pop-zvezda Delta Gudrem, koja sa moćnom baladom Eclipse važi za glavnog favorita za osvajanje glasova stručnog žirija.
Večerašnji program otvoriće prošlogodišnji pobednik Džej Džej performansom The Queen of the Night. Nakon zvaničnog dela programa i zatvaranja linija za glasanje, slede revijalni nastupu.
Povodom 70 godina takmičenja, na sceni će se okupiti legende: Verka Serduchka, Alexander Rybak, Ruslana, „Lordi" i Helena Paparizu.
Pred samo proglašenje pobednika, poznati austrijski producent i di-džej Parov Stelar, i nekadašnji predstavnik Austrije Cezar Sampson, prirediće vizuelno-muzički omaž Beču.
Da li redosled nastupa odlučuje pobednika
Analitičari takmičenja detaljno su proučili redosled nastupa, koji je ove godine izazvao posebnu pažnju. Smatra se da je produkcija išla na ruku finskim favoritima, dodelivši im redni broj 17, isti onaj sa kojeg je finski bend „Lordi“ odneo pobedu pre tačno dvadeset godina.
Njihov nastup dolazi odmah posle vesele i energične pesme iz Moldavije, što bi trebalo da dovede atmosferu u areni do vrhunca i pripremi teren za favorite.
Sa druge strane, neki od favorita sa manjim šansama stavljeni su na sam početak, što mnogi tumače kao pokušaj da se njihov nastup „izgubi“ u ranoj fazi takmičenja.
Ovakve odluke otvaraju pitanje da li je redosled osmišljen isključivo u cilju stvaranja najboljeg mogućeg šou-programa ili se njime suptilno utiče na ishod glasanja.
Sistem glasanja
Glasanje počinje pre izvođenja prve takmičarske kompozicije, traje tokom izvođenja svih pesma, i završava se 40 minuta nakon izvođenja poslednje numere. Iz Srbije je moguće glasati putem SMS poruke ali i onlajn na www.esc.vote. Svako može glasati najviše deset puta.
Publiku pred ekranima, kao i onu u dvorani, kroz program finala, će voditi Viktorija Svarovski i Mihael Ostrovski, kao što su to činili i tokom obe polufinalne večeri.
Jedno je sigurno: spoj muzike, scenskih spektakala i strateške produkcije čini finale u Beču jednim od najiščekivanijih i najnepredvidljivijih u novijoj istoriji takmičenja.
Коментари