Читај ми!

Glasovi, reči, slova...

"Glasovi, reči, slova" je nova zbirka pesama Stojanke Radenović-Petković, koja živi u Kanadi i aktivno se bavi očuvanjem srpskog jezika i pisma u Kanadi i Srbiji.

Glasovi, reči, slova je zbirka pesama Stojanke Radenović-Petković koja od 1994. godine živi u Kanadi. Veoma je angažovana na očuvanju i negovanju maternjeg jezika i kulture u inostranstvu.

Kako kaže književni kritičar Radomir Mićunović, glasovi, reči, slova zapravo su sredstva i oruđe, kojima se čuvaju i uzdižu tekovina i vitalnost pojedinca i zajednice. To je angažovana poezija u najboljem smislu te reči, pisana u epskom duhu.

Bolnu temu jezika Stojanka Radenović-Petković dotakla je u drugom delu zbirke, gde kaže:

"Savetuju nam da zaboravimo jezik, jer je mali. Savetuju da se okanemo srpskog pisma, jer nije svetsko nego samo naše... E pa, da vidimo! Ti podlaci što misle da su me sprečili da plačem na srpskom u svojoj zemlji, nepismeni su i ne znaju da pročitaju šta sam napisala starim srpskim slovom. Dokazaćemo da smo svoji samo na jeziku svog bića."

"Biće jezika je biće naroda – posebno biće pesnika. Pesnik je u jeziku – to mu je postojbina!", zaključio je Radomir Mićunović na predstavljanju te zbirke pesama u Beogradu, 4. oktobra.

Stojanka Radenović-Petković do sada je objavila devet zbirki pesama i Priče iz daljine.

Bila je dopisnik Politike i saradnik Večernjih novosti za inostrana izdanja. Svoje članke i pesme objavljuje u Zbilji, listu koji veoma aktivno sarađuje sa dijasporom.

Ratna geografija je 1998. godine proglašena za najbolju zbirku pesama napisanu u dijaspori, na Saboru književnih stavaralaca iz dijaspore Srbije. Virtuelna stvarnost dobila je nagradu Akademije "Ivo Andrić".

Njena poezija zastupljena je u mnogim zbornicima i antologijama dijaspore, Srbije i Crne Gore. Pesme su joj prevedene na ruski, švedski, arapski i francuski.

Član je Udruženja književnika Srbije, Udruženja pisaca prosvetnih radnika Srbije i sekretar Srpsko-kanadskog udruženja pisaca „Desanka Maksimović".

U okviru Udruženja „Desanka Maksimović" aktivno učestvuje u akcijama za očuvanje srpskog jezika i pisma u Kanadi i Srbiji. Inicijator je projekta „Napiši mi pismo", kojim su bila obuhvaćena deca iz srpskih škola u Ontariju i enklave Štrpce na Kosovu i Metohiji, kao i projekta „Neki novi pisci", kojim se ohrabruju i podržavaju naši ljudi u Kanadi koji žele da pišu i da objavljuju svoje knjige.

Aktivno se bavi prevođenjem sa engleskog, srpskog i nemačkog jezika, a pesme piše i na srpskom i na engleskom jeziku.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом