среда, 20.03.2024, 13:53 -> 14:15
Извор: Тања Милосављевић
Pesme Dragana Vukašinovića predstavljene srpskoj omladini u Kanu
Dragan Vukašinović (pesnik neoromantičar, rođen u Đakovici, Metohija), koji živi i radi u Švajcarskoj je u saradnji sa učiteljicom srpske dopunske škole iz Kana Tanjom Milosavljević, napravio malu prezentaciju svog bogatog pesničkog opusa srpskoj omladini koja pohađa ovu školu.
Iako se prvobitni plan da Dragan lično dođe i promoviše svoje pesme na Azurnoj obali nije ostvario, zahvaljujući modernim tehnološkim sredstvima, ovaj plan je uspešno sproveden protekle nedelje.
Naime, video kamerom se Dragan uključio iz Švajcarske i predstavio deci pesme posvećene prvenstveno ženi, s obzirom na činjenicu da je nedavno obeležen Međunarodni dan žena - 8. mart (učenici su prethodno imali i likovnu i literalnu radionicu), a potom je predstavio i druge svoje pesme. Govorio im je Dragan i o ljubavi, i to onoj pravoj iskonskoj ljubavi koja je njegovo neprestano nadahnuće. Recitovao je potom svoje pesme i o zavičaju, srpstvu, pravoslavlju, a potom su i učenici uzeli učešće čitajući neke od njegovih pesama.
Na kraju poziva je napravljen dogovor da im Dragan donese u junu mesecu kada će pokušati opet da dođe na jug Francuske i zbirke pesama na srpskom i francuskom jeziku kako bi mogli da prate njegovu poeziju na oba jezika. Takođe je rođena ideja o saradnji srpske dopunske škole iz Kana i Ciriha gde Dragan živi u vidu razmene učenika što bi moglo da se realizuje u narednoj školskoj godini.
Učenici su bili prijatno iznenađeni ovom vrstom promocije Draganovih pesama. Ovaj poziv je ostavio vrlo lep utisak na njih, kažu da im je drago da su mogli da vide i nauče nešto novo bez obzira na povremena nerazumevanja složenih jezičkih termina.
Draganova poezija ispevana uz zvuke klavira mladog umetnika Nikole Pešića iz Pirota i nalazi se onlajn na internetu tako da su deca mogla i da ih čuju.
Po uznosu i ekstazi stiha, Dragan piše u najboljoj tradiciji srpskog romantizma. Neoromantičar, preciznije, imažinizam je njegovo pesničko određenje. Ovo nije prvi put da se deca iz srpskih škola upoznaju sa poezijom Dragana Vukašinovića.
Ovaj pesnik nam prenosi iskustvo jednog savremenog viđenja već tradicionalnih tema naročito u svojoj zbirci Agape, budući da su Gazimestan ili Vidovdan stalna mesta naše poezije i rado viđene teme u delima naših pesnika. Vukašinović im se vraća kao neiscrpnom izvoru. Sa druge strane, njegova deskriptivna poezija ga svrstava u red naših pesnika čije pesme zaslužuju da se pomenu na časovima maternjeg jezika.
Коментари