Gusle govore i pamte

Izložba posvećena guslama, otvorena je u Galeriji parohijskog centra, pri crkvi Sveti arhiđakon Stefan u Otavi, 17. februara 2024. godine. Ovo je još jedna od izložbi posvećena narodnoj tradiciji, koju na taj način neguju i predano čuvaju naši sunarodnici koji žive u Kanadi.

Izložba našeg nacionalnog blaga prati 15-godišnji jubilej Udruženja vinskih vitezova Svetog Trifuna – Otava-Gatino. Izložbu je posetilio oko 160 gostiju, uživajući u 18 predivno izrezbarenih gusala, kaligrafski ispisanoj guslarskoj zakletvi - rad Marte Stojanović, narodnih šara Dragice Bogdanović i improvizacije manekena guslara Živane Kostić.

Posetioci su imali priliku da saslušaju i sadržajni govor Dragomira Vukosavljevića o epici našeg narodnog instrumenta, kao i da saslušaju kraći recital i izvođenje epske pesme o guslama narodnog guslara Đorđa Samardžića iz Otave.

Posetioci su odali posebno poštovanje divno izrezbarenim guslama starijim od 100 godina i zadivljeno uživali u lepoti izloženog materijala. Svoje oduševljenje posetioci su izrazili dugim aplauzom.

"Zahvalni smo ljudima naše zajednice, koji su se ponovo odazvali i dali svoja kućno blago na izlaganje i time omogućili ovu izložbu u želji da se tradicija i na ovaj način prenese mlađim generacijama. Ova izložba pokazuje značaj gusala i guslanja u našoj zajednici. One su svedok našeg vekovnog opstanka", rekla je jedan od organizatora izložbe Živana Kostić.

         Stari muzički instrument

Čuveni srpski antropolog Simo Trojanović (1862-1935) ih vezuje za keltska plemena, takođe za ilirsku vojsku, pod Aleksandrom Makedonskim, na putu za Indiju. Skulptura indijske boginje sa instrumentom nalik guslama, podržava takvu teoriju o njihovom poreklu. Kasnije ih Iliri ponovo vraćaju nazad u naše krajeve.

Gusle se pominju u XII veku u Vizantiji, a takođe i u XIII veku u Žitiju Svetog Save. Na dvoru  poljskog kralja Ladislava II, na prelazu iz XIV u XV vek, guslar peva i svira na guslama.

Gusle nisu virtuozni instrument, one u zajednici sa epskim pesmama, u nedostatku pisanih izvora, prenose poruke prošlih vremena budućim naraštajima. Nema guslara da svira na tom instrumentu dramatičnog tona, a da ne govori ili peva tekst pesme.

Tako su očuvana naša predanja i mitovi. Od Kosovskog boja do početka XIX veka guslari Filip Višnjić, Tešan Podrugović, starac Milija čine prisnu zajednicu sa piscima Vukom Karadžićem i Njegošem. Vuk je zaslužan što je sakupio i povezao sve ranije guslarske pesme sa kasnije stvorenim. On je podelio narodne pesme na junačke i ženske pesme.

U vreme Prvog svetskog rata i Silunskog fronta guslari su tada pevali pesme o tom dobu i Kraljevini Srbiji. Priznati guslar Petar Perunović je odlazio u dijasporu i uz gusle sakupio veliki broj dobrovoljaca za rat na Balkanu, a tom prilikom je sreo i Nikolu Teslu, i pevao mu, a uzbuđeni Tesla mu je rekao :

 „Gusle su najjača sila

da osvojiš srce Srbinu."

Posle Drugog svetskog rata sa promenom režima, guslanje nije zabranjivano, ali nije ni odobravano. Pevalo se o narodnim junacima Savi Kovačeviću, Šolaji i drugima, ali guslanje se i dalje sprovodilo, da bi se tek 1976. godine, pojavila prva guslarska udruženja, u okviru kulturno umetničkih društava. Posledljih godina stalno raste broj i popularnost novih guslara-učitelja moralnih vrlina. Zahvaljujući narodnim guslarima, gusle su bile i ostale učiteljice moralnih vrlina, čojstva i junaštva i kao takve očuvale svetosavske etičke vrednosti našeg naroda. I danas se naši ljudi zbijaju oko guslara, tih prenosilaca naše temeljne kulture. 

Patrijarh Pavle je govorio: „Uz gusle budimo ono što jesmo. Narod majke Jevrosime, čojstva i junaštva, narod pravičnosti i istinoljublja."

Danas uz gusle pevaju i sviraju Srbi, Bošnjaci, Albanci, Hrvati i Bugari. Međutim, jedino je srpsko guslanje dobilo međunarodno priznanje od Uneska. Na zasedanju Međunarodnog komiteta za očuvanje svetskog kulturnog nasleđa 29. novembra 2018. godine, odlučeno je da se pevanje uz gusle u Srbiji upiše u Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.

      Uz gusle u rat, uz gusle iz rata 

Gusle su bile porodični instrument siromašnih, slepih guslara, sviranjem oni su zarađivali za život. Oduvek su zauzimale najlepše mesto u  kući. Gusle pravi guslar sebi, a prijatelju poklanja. One se ne kupuju na pijaci.  Prave se od drveta javora koji raste na najsunčanijem zemljištu, posle osluškivanja zvuka drveta, bira se deo od koga se rade gusle, deljanjem i rezbarenjem. Ponekad se koristilo i drvo kleke ili smreke.

Drška se završava minijaturom divokoze, orla, glave čoveka, konja, zmije, prema nekoj temi iz epskih pesama. Zmija predstavlja Turčina, divokoza je lepa životinja koju ne treba ubiti, ona je stražar na vrhu stene gde opominje druga na opasnost, a orao simboliše slobodu. Gusle se nose u rat i sa preživelima se vraćaju nazad.

Karlica je dužine oko 20 sm, prevućena užtavljenom jarećom ili jagnjećom kožom. Prati je ovalno gudalo sa strunom od konjske dlake dužine oko 30 do 40 sm. Gusle se drže između kolena, a dužina im je oko 70 sm. Guslar pri sviranju korisiti 4 prsta , gde prvi-kažiprst daje najjači ton. Pri guslanju važno je istaći „Plačevnost" tj. način pevanja na srpski način. To se prepoznaje u tužbalicama  i u retkom svatovskim pesmama.

Guslari su, stvarajući epske pesme, bili autori, prenosioci ranijih pesama ili pak dograditelji. Filip Višnjić, slepi guslar, je po Vukovoj proceni bio najpoznatiji guslar, dok je Tešan Podrugović bio najdarovitiji. Od njega je Vuk zapisao Ženidbu Dušanovu i pesme o Kraljeviću Marku.

Kroz vreme se menjao i izgled gusala, od najednostavnijeg izgleda sa jednom žicom ili dve, u XX veku postaju kompozicija, posebno su ukrašavane, čak su pravljene od naobičnog materijala, kao npr. karlica gusala napravljena od vojničkog šlema, ili opet na guslama se ispisuju poruke, tako da u najnovije vreme gusle postaju veoma dekorativnog izgleda.

четвртак, 29. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом