Pakračka biblioteka - književno neprocenjivo blago

Srbi su na prostoru današnje Hrvatske ostavili trajni trag i o tome svedoči istorija. Dokaz za to je i Pakračka biblioteka, koju je tokom rata devedesetih, od namere hrvatskih vojnika da je spale, spasio profesor Ivan Hiti iz Varaždina. Književno blago neprocenjive vrednosti, staro je oko dva i po veka, a mnoge knjige i rukopisi su pod zaštitom države. Ovih dana, potpisan je sporazum između Univerziteta u Banjaluci i Eparhije pakračko-slavonske, koji će doprineti naučnoistraživačkom radu na baštini Biblioteke.

Biblioteka Eparhije pakračko slavonske druga je u svetu po broju rano štampanih južnoslovenskih knjiga.

Najstarija knjiga u biblioteci je iz 1497. godine a reč je o Vergilijevim sabranim delima na latinskom jeziku, koja je nabavljena zahvaljujući Vladi Republike Srpske.

"Ne samo Banjalučkom univerzitetu, za koga se ja posebno radujem, da je prvi koji je potpisao ovakav sporazum od naših univerziteta, zato što sam i ja banjalučki student, jer banjalučki univerzitet je moja alma mater, nego i sa drugih univerziteta, da će stručnjaci moći da dolaze ovde da rade", rekao je episkop pakračko-slavonski Jovan.

Sporazum je značajan doprinos Banjalučkom univerzitetu, ali i istorijski događaj, s obzirom na to da je reč o najznačajnijoj srpskoj biblioteci zapadno od Dunava i Drine. Ovo je po značaju treća biblioteka SPC, posle Hilandara i Patrijaršije u Beogradu.

"Siguran sam da akademska zajednica univerziteta i studenti, nastavnici i saradnici će imati priliku da koriste u svojim istraživanjima, odnosno svojim naučnim publikacijama, knjige, odnosno građu koja se nalazi u sastavu Eparhije", rekao je Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci.

"Otvaramo novu stranicu istorije i nadam se da ćemo u narednom periodu otvaranjem i studijskih programa na katedrama istorije i drugih studijskih programa pomoći da ovo naučno istraživačko blago koja se nalazi u ovoj biblioteci bude dostupno", kaže Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo.

Upriličen je i Okrugli sto posvećen Goričkom zborniku, najznačajnijem srednjovekovnom srpskom rukopisu Jelene Balšić, kćerki cara Lazara i njenog duhovnika Nikona Jerusalimca.

субота, 03. мај 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом