четвртак, 25.12.2025, 14:08 -> 14:18
Srbija na vezi, RTS Svet, 18.55
Gosti večerašnje emisije su Maja Grozdanić, direktorka Kancelarije PKS u Dubaiju i veslač Novak Mitrović. Repriza emisije u 02.34 na RTS Svet.
U Domu vojske u Beogradu, jubilarni - pedeseti put, dodeljena je „Zlatna značka", prestižno priznanje Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za izuzetan doprinos razvoju kulture, umetnosti i obrazovanja. Među više od 50 dobitnika našli su se i stvaraoci iz dijaspore i regiona, koji su ostvarili zapažene rezultate u promociji srpske kulture. Prilog je pripremio kolega Vladan Rakić, koji je, takođe, dobio ovo priznanje 2005. godine.
U goste nam dolazi Maja Grozdanić, direktorka Kancelarije PKS u Dubaiju. Razgovaraćemo, između ostalog, o nastupu naših kompanija na nedavno održanom Međunarodnom sajmu tehnologije „GITEX GLOBAL", o privrednoj saradnji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i planovima za narednu godinu.
U diplomatskoj službi Kraljevine Jugoslavije, nobelovac Ivo Andrić bio je aktivan od 1920. do 1941. godine. Službovao je u osam država i deset gradova. Deo te svoje bogate karijere proveo je i u španskoj prestonici, gde je pronašao motive koji će snažno obeležiti njegov književni rad. Upravo taj segmentom njegovog života predstavljen je izložbom „Španija u svetu Ive Andrića", autorke Krinke Vidaković Petrov, hispanistkinje, diplomate i direktorke Memorijalnog centra „Staro sajmište". Izložba u Galeriji Servantes je otvorena do 25. januara 2026.
Iz Trsta nam dolazi Novak Mitrović, višestruki šampion Italije u veslanju i osvajač zlatne medalje u osmercu na Evropskom prvenstvu za juniore u Poljskoj ove godine.
Praznici i slave često su povod za okupljanje naših ljudi u dijaspori. Srpsko udruženja „Pontes-mostovi" iz Trsta, za Svetog Nikolu organizuje tradicionalni koncert, kom osim Srba, prisustvuje i veliki broj gostiju i meštana ovog italijanskog grada. Tako je bilo i ovog 19. decembra. Prilog je pripremio naš saradnik Radomir Stefanović.
Urednik emisije Dragana Živojnović
Realizacija: Ernestina Gligorijević
Коментари