Geteborg: Održan Sajam srpske knjige

U organizaciji udruženja „Inicijativa kreativne komunikacije“ koja se bavi očuvanjem kulture, tradicije i srpskog jezika u Geteborgu je održan drugi Sajam srpske knjige.

"Inicijativa kreativne komunikacije je udruženje koje se bavi očuvanjem kulture, tradicije i jezika srpskog naroda. U okviru našeg rada, 2. i 3. marta je u Geteborgu održan drugi Sajam srpske knjige, na kome su učestvovali pisci koji žive i rade u Skandinaviji, ali smo imali goste i iz Srbije i drugih zemalja Evrope.

Brojne posetioce drugog Sajma srpske knjige, pozdravila je ambasadorka Srbije u Švedskoj Jelena Čukić Matić, a manifestaciju su otvorili bard srpskog glumišta Hadži Petar Božović, govoreći stihove Matije Bećkovića i otac Nenad Ilić, svojim knjigama "Nešto za usput" i "I-sky".

Prisutne su putem video linka pozdravili akademik Matija Bećković i književnica Aleksandra Ninković Tašić, govoreći o knjizi "Zvonari slobode".

Videli smo i kratki dokumenttarni film o glumačkom delu, a zatim je usledila tribina pod nazivom "Stvaraoci sa juga pod nebom severa", koja je otvorila pitanja očuvanja jezika kao identiteta naroda.

Predstavljena je petočlana porodica Sandić iz Kovačice i njihov poduhvat do Švajcarske "Dnevnik sa putovanja biciklama".

Milena Stevanović se iz rodnog Niša preselelila u norveški grad Tunzberg, a na sajam je došla sa knjigom "Moj deda pripoveda".

Na kraju prvog dana nastupila je Irina Kalides, Grkinja koja već dugi niz godina živi i radi u Švedskoj, a otvara pitanja ženskih prava.

U nedelju, 3. marta, čuli smo Jelenu Baćić Alimpić čije uspešno književno veče je održano u petak i kojoj su se organizatori posebno zahvalili. Njena poslednja knjiga "Poslednji sati", kao i sve prethodne, privukla je veliku pažnju prisutnih.

Zatim je Aleksandar Draganović govorio o drugom, dopunjenom izdanju knjige "Čitanje snova", a Tihomir Barbulović iz Kopenhagena predstavio se knjigom "Piperi, svedok jedne epohe", posvećena životu i delima Marka Milunovića Pipera.

Potresna priča i odlomci iz filma "Srpski krvavi put 33 anđela" govori o stradanju srpske dece u norveškim logorima. Film je sniman po scenariju Milke Kajganić, koja je za ovu priliku došla iz Francuske, uz ogromno zalaganje Branka Dimovića Dimeskog koji živi u Norveškoj.

Svojim nastupom prisutne su zadivili predstavnici srpskog kulturnog kluba Serbika sa KiM, autor knjige "Legende i predanja Kosovskog Pomoravlja" Ratko Stojiljković, glumica srpske drame Narodnog pozorišta iz Prištine sada u Gračanici Jasmina Stojiljković i multiinstrumentalista Nikola Mitić iz Gnjilana Aleksandar Bulajić iz Danske govorio je stihove iz svoje zbirke "Inspiracija 1", Vitomir Martić, bivši bokser, nastavnik i pisac, čija dela se nalaze u Švedskoj kraljevskoj bibioteci, predstavio je svoju knjigu "Put za Santa Klaru", a prvak Evrope i vice šampion sveta u boksu Miodrag Perunović došao je iz Podgorice da predstavi svoje kolumne, sabrane u knjigu "Štit i mač". "Pričama iz beskraja" Vesna Mitić postavlja pitanje o ljudskim slobodama kroz golootočki život svoga dede.

Time je drugi Sajam srpske knjige uspešno završen", saopštila je za RTS Gordana Antunović, Udruženje "Inicijativa kreativne komunikacije".

среда, 16. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом