Читај ми!

Bojkići iz Švajcarske razvijaju posao i pomažu rodno selo Jablanica

Iako se ne dešava često, ipak ima i onih koji se vraćaju i svoje iskustvo i novac zarađen u inostranstvu ulažu u rodni kraj. Takav je slučaj Darka Bajića koji se posle više od dvadeset godina iz Švajacrske vratio u selo Jablanica podno Majevice. Evo kako je njegova porodica organizovala život.

Ljubav prema Majevici Darko je poneo u srcu kada je kao osmogodišnjak otišao u Švajcarsku. Uvek je svoju budućnost video u Republici Srpskoj. Vratio se i nije se pokajao, jer sloboda, kaže, nema cenu.

"U mojoj kući sam, ne može mi niko ništa, to je najveća prednost, jer ne brineš da li si izgubio posao, dobio posao...", kaže Darko Bojkić.

Radno iskustvo stečeno u švajcarskom komunalnom preduzeću odlučio je da primeni u svom rodnom mestu. Otkupljuju i prikupljaju plastiku, staklo, papir, karton i najlon.

Sa suprugom Milenom je hrabro krenuo u posao, pa i firma nosi simboličan naziv: Hrabrost.

U izgradnju hale, kupovinu mašina i opreme uložili su skoro 45 hiljada maraka.

"Krenuli smo, uložili smo, nadamo se da će biti dobro", kaže Darko.

"Mi mesečno sakupimo od 4,5 do 5 tona kartona i oko 2,5 tona plastike, to je isključivo sakupljanje", dodaje Milena.

Za 4 godine dobili su četvoro dece, a Darko ima i stariju kćerku iz prvog braka, pa želi da im osigura egzistenciju.

Milena koja je rodom iz Smedereva, svoju budućnost vidi u selu Jablanica.

"Može da se opstane i na selu i bilo kom podrućju Republike Srpske. Ja sam veoma zadovoljna svojim životom ovde", kaže Milena.

U pionirskom poduhvatu dobili su pomoć investicijske fondacije Impakt, a podržala ih je i oština koja je uključena u dva projekta razvrstavanja otpada.

"Neophodno je da građani i stanovnici naše opštine shvate da je ovo projekat svih nas, svakog domaćinstva, svake kuće, i bez njih je ovo nemoguće sprovesti", kaže Rado Savić, načelnik Opštine Lopare.

Razdvajanjem otpada direktno se pomaže komunalnom preduzeću koje će smanjiti količine, a samim tim i troškove odvoza smeća na eko deponiju u Bijeljinu.

Mesečno se prikupi 180 tona. Građani su zahvaljujući porodici Bojkić, već počeli da razdvajaju otpad.

"U značajnoj meri su smanjene količine otpada za nekih tridesetak tona, gledajući ukupno. Naišli smo na jako dobru reakciju meštana", kaže Željko Đokić, direktor JKP Čistoća, Opština Lopare.

"Otpad se može iskoristiti, može doneti neka novčana sredstva, a u krajnjem slučaju da nam Lopare budu čistije i lepše", kaže Slobodan Simikić, direktor Turističke organizacije Lopare.

Porodica Bojkić do sada je prikupila i reciklažnom centru u Banjaluci od kojih su dobili presu na revers kante za razvrstavanje otpada, devet tona kartona i 3,5 tona plastike. Samo za jednu tonu plastike potrebno je prikupiti 22000 flaša, ali ne sumnjaju u uspeh porodične firme. U planu je proširenje posla, a krajnji cilj im je reciklaža otpada.

четвртак, 29. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом