уторак, 25.01.2022, 13:50 -> 16:15
Povratak naše dijaspore podržava i Nemačka
Za povratak naših državljana iz inostranstva i njihovo uklapanje u srpsko društvo i za ekonomski razvoj Srbije, pored naše zemlje, zainteresovana je i zemlja koja je postala simbol za privremeni boravak, Savezna Republika Nemačka.
Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) uključena je u pružanje podrške i stvaranje uslova za održiv povratak naših državljana.
Razvojna saradnja Srbije i Nemačke započela je posle demokratskih promena, 2000. godine. U to vreme je i GIZ otvorio i svoju kancelariju u Srbiji.
"Sredstva za razvojnu pomoć proističu prevashodno iz nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, dok ih GIZ samo implementira u vidu tehničke podrške. Nemačka je do sada u Srbiju investirala preko 2 milijarde evra, što Nemačku čini glavnim bilateralnim donorom u Srbiji", kaže Marija Branković.
U našoj zemlji GIZ sarađuje sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao i sa drugim državnim institucijama u sektorima u kojima GIZ pruža razvojnu pomoć. Kada je reč o značaju uključivanja dijaspore u ekonomski razvoj Srbije u ovoj organizaciji kažu:
"Srbija je tradicionalno zemlja visoke emigracije, sa velikim brojem visokokvalifikovanih stručnih ljudi koji rade ili borave u inostranstvu. Ovo je svakako jedan resurs koji je potrebno iskoristiti, ali je tim resursom potrebno i upravljati. Takođe, uspešno integrisani migranti su, po pravilu, vrlo motivisani i sa sobom su poneli određena znanja, veštine, ponekad novac i kontakte da mogu da doprinesu razvojnom putu Srbije", kaže Branković.
GIZ ima i programe podrške partnerskim institucijama koje pruža u cilju boljeg upravljanja migracionim tokovima.
"Kroz različite ponude i konkurse. Mi podržavamo i kratkoročni i srednjoročni povratak kvalifikovanih kadrova iz dijaspore, tako što im pronalazimo radno mesto u adekvatnoj instituciji ili kompaniji, uz opremanje radnog mesta i dodatka na platu, kako bi mogli da što bolje prenesu stečena znanja u inostranstvu. Takođe, podržavamo i otvaranje preduzeća pripadnika dijaspore, pogotovo u inovativnim delatnostima", kaže Marija Branković.
Kroz program Migracije i dijaspora, GIZ pomaže i u zapošljavanju naših stručnjaka u Srbiji.
"U okviru programa "Migracije i dijaspora" doktorki nauka Mariji Đorđević, opremljeno je radno mesto na Filozofskom fakultetu. Naime, dr Marija Đorđević, doktorirala je i radila na univerzitetu u Hildeshajmu, nakon čega je angažovana i sada je postala naučni saradnik Filozofskog fakulteta u Beogradu. Ona je prevashodno angažovana u Centru za digitalizaciju istorije umetnosti, a letos je održala i dvonedeljni seminar za studente i buduće kustose, koji je podržan finansijski od nemačke službe za akademsku razmenu", kaže Branković.
Kada je reč o daljim planovima GIZ-a u Srbiji, u ovoj organizaciji ističu značaj usvajanja strategije o ekonomskim migracijama i akcionog plana za implementaciju strategije koji je usvojila Srbija, čiji je cilj usporavanje odlaska naših građana u inostranstvo i privlačenje naših visokoobrazovanih kadrova iz inostranstva, odnosno njihov povratak u Srbiju. GIZ je spreman da pomogne sprovođenje u delo ovih dokumenata, kao i doprinošenju daljem razvoju Srbije.
Коментари