Srpsko-japanski odnosi - prijateljstvo, solidarnost i saradnja

Ne postoje poznata pisana svedočanstva o prvim kontaktima Japanaca i Srba. Razne legende ukazuju još na vreme Vizantije i srpske srednjevekovne države pod dinastijom Nemanjića.

Nakon što je na Berlinskom kongresu 1878. godine Srbija priznata kao nezavisna kraljevina, prva zvanična korespodencija između Srbije i Japana desila se 1882. godine.

Srpski kralj Milan Obrenović obratio se tadašnjem japanskom caru, i velikom reformatoru, Meiđi, obaveštavajući ga o svom krunisanju i međunarodnom priznanju Srbije.

U odgovoru cara Meiđija, Japan je priznao Srbiju kao nezavisnu državu.

Na taj način formalno su uspostavljeni odnosi dve monarhije i započeta je zvanična diplomatska korespodencija između dve suverene države.

Od razmene pisama vladara Kraljevine Srbije i Carevine Japana prošlo je 135 godina. Od najranijih dana, dva naroda gradila su odnose prijateljstva, uzajamne solidarnosti i saradnje.

Japan je danas jedan od najznačajnijih donatora u našoj zemlji. Vrlo je razvijena međudržavna saradnja u oblasti politike i ekonomije, a izuzetna kulturna i prosvetna razmena. Na snazi su 24 bilateralna ugovora.

Od 2011. godine, za državljane Republike Srbije ukinuta je obaveza dobijanja vize za kratak boravak, do 90 dana, u Japanu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 27. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом