Muzej zvuka – Duhovni madrigali i moteti

Pratićete snimak nastupa ansambla La Kompanjija del madrigale, koji je održan u katedrali u Špejeru 11. maja ove godine, u okviru festivala u Švecingenu, kada su interpretirali dela italijanskih autora 16. i prve polovine 17. veka.

Pokušaji katoličke crkve da reaguje na širenje Protestantske reformacije na severu Evrope, jasno formulisani u odlukama Tridentskog koncila, suštinski su bili usmereni na pronalaženje odgovora na koji način bi trebalo praktikovati religiju, odnosno kako svakodnevicu čvršće povezati sa religijskom praksom. Muzika se pokazala kao pogodno oruđe, jer se istovremeno obraćala i intelektu i čulima, što su pre svega prepoznale religijske zajednice poput Jezuita ili oratorijumskog bratstva Filipa Nerija, koja su svetovne umetničke forme, poput pozorišta ili muzike, počele da koriste u svrhu širenja i potvrđivanja religije.

Stoga nije neobično brzo širenje obilka kao što su madrigali spirituali, neposredno po okončanju Tridentskog koncila. To su bili madrigali u kojima je umetnost polifonog višeglasja ukrštena sa duhovnim tekstualnim predloškom. Ovi madrigali na italijanskom jeziku nisu bili namenjeni upotrebi tokom bogosluženja, već za momente kontemplacije i refleksije u svetovnom okruženju. Istu svrhu imali su i moteti na latinskom jeziku, koji su mogli biti korišćeni u crkvama, ali su bili mnogo manje popularni od psalama ili misa.

Urednica emisije: Ivana Neimarević



Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара