Scenska muzika Feliksa Mendelsona
Muziku Feliksa Mendelsona za scenski komad „Edip na Kolonu” opus 93 izvode: Hor Berlinskog radija, muški hor Karl Marija Veber i Simfonijski orkestar Radio Berlina pod upravom Štefana Šoltesa. Narator je bas Rene Pape, dok ulogu Edipa tumači Oto Sadner. Tereza Hemar je Antigona, Franciska Pigula nastupa kao Ismena, Klaus Piontek je Kreont, dok Volfgang Untercauher tumači ulogu Tezeja. Snimak je objavila produkcijska kuća Kapričo 1993. godine.
Krajem 1840. godine Feliks Mendelson je dobio neuobičajenu ponudu iz Berlina od Fridriha Vilhelma Četvrtog. Naime, novopostavljeni pruski kralj želeo je da osnuje Umetničku akademiju u Berlinu po uzoru na Francusku kraljevsku akademiju, pa je pozvao Mendelsona da, kao jedan od najznačajnijih nemačkih kompozitora, bude na čelu muzičkog odseka. Kako je novopostavljeni kralj i sam imao sklonosti ka umetnosti - bio je ljubitelj arhitekture, grčke tragedije, poklonik romantičarskog pokreta u nemačkoj umetnosti i književnosti - hteo je da oživi klasično pozorište u svom privatnom posedu u Potsdamu. U periodu boravka u Berlinu, od 1841. do 1845. godine, Mendelson je komponovao muziku za nekoliko značajnih scenskih projekata, poput Sofoklove Antigone, Rasinove Atalije i Šekspirovog komada San letnje noći.
Kao četvrti projekat Feliksa Mendelsona za Fridriha Vilhelma Četvrtog, muzika za scenski komad Edip na Kolonu, opus 93 nastala je po istoimenoj Sofoklovoj drami, u nemačkom prevodu Johana Jakoba Kristijana Donera. Partituru za ovaj komad Mendelson je završio 25. februara 1845. godine. Delo je 1. novembra iste godine postavljeno na sceni pozorišta u Potsdamu, a nekoliko dana kasnije imalo je svoje prvo javno izvođenje i u Berlinu.
Priča prati starog i slepog Edipa koji je godinama lutao u egzilu, pošto su ga sinovi proterali iz Tebe. U pratnji ćerke Antigone, Edip konačno dolazi u sveti šumarak u Kolonu, gde mu zaštitu obezbeđuje atinski kralj Tezej. Tom prilikom Edipa posećuje Kreont, aktuelni kralj Tebe, i moli ga za savet kako da sačuva grad od napadača. Edip odbija da mu pomogne, a Kreont neuspešno pokušava da ga kidnapuje. Ubrzo zatim Edipu u posetu dolazi jedan od napadača - njegov sin Polinik. On ga moli za oproštaj što ga je proterao iz rodnog grada, ali ga moli i za blagoslov za predstojeću bitku. Edip odbija i ovu molbu, povlači se u šumske dubine i umire.
Emisiju uređuje Irina Cvijanović
Коментари