Tema nedelje – Sociološka istraživanja
Smiljka Tomanović: Jednoroditeljske porodice u savremenom društvu
U sedmičnom ciklusu SOCIOLOŠKA ISTRAŽIVANjA koji ćemo emitovati od ponedeljka, 10. do četvrtka, 13. marta, možete pratiti tekst Smiljke Tomanović "Jednoroditeljske porodice u savremenom društvu".
Sociološkinja Smiljka Tomanović u tekstu Jednoroditeljke porodice u savremenom društvu ističe da nagli porast njihovog broja predstavlja najznačajniju, odnosno jednu od najuočljivijih promena porodičnog života koja na svoj način utiče i na važne promene u u ostalim segmentima savremenog društva.
Jednoroditeljske porodice su posebno prisutne u razvijenim zemljama. Smatra se da uzroci nastanka i sve veća prisutnosti ovog u strukturalnom, funkcionalnom i interakcionom smislu osobenog oblika porodice, leže u naglom i izraženom porastu broja razvoda, kao i povećanog rađanja od strane nevenčanih majki, koji je počeo da se odvija od sedamdesetih godina prošlog veka. Nagli porast broja i stope razvoda posebno je karakterističan za SAD, gde se danas svaki drugi sklopljeni brak završava razvodom. U Evropi se može očekivati da se svaki treći brak razvede, mada postoje varijacije koje zavise od stepena razvijenosti zemalja. Sociolozi predviđaju da promena odnosa prema vanbračnom rađanju može uticati na to da u nekim zemljama, jednoroditeljske porodice, (uglavnom nevenčane majke), postanu još brojnije. „Porodice u kojima su majke same sa decom koja su rođena van braka su najdiverzifikovanije u poređenju sa ostala dva tipa jednoroditeljskih porodica - post-razvodnim i porodicama obudovelih roditelja. Njihov nastanak je snažno kontekstualno - kulturološki uslovljen, a njihova percepcija, legitimacija i prakse su oblikovani i kulturnom matricom i njenom operacionalizacijom kroz društveno-političke prakse i sistemske mehanizme podrške, koji utiču i na diskurse o jednoroditeljskim porodicama", piše Smiljka Tomanović.
Urednica Olivera Nušić.
Коментари