„Odjava Remonta"
Darka Radosavljević Vasiljević, Marija Radoš, Aleksandra Sekulić
Autor:
Мелиха Правдић
Емисија стоји ван серија, као отворени резиме седмице. [ детаљније ]
Remont - nezavisna umetnička asocijacija, čija je galerija nezaobilazno i jedno od najznačajnijih prostora savremene umetnosti i kulture u Beogradu i šire, odlučila je da se povuče posle 25 godina istrajnog rada, navodeći u saopštenju da, verujući u značaj i snagu individualne kreativnosti i kolektivnog rada, neopterećenog tržištem, kreativnim industrijama i unapred definisanim inputima i političkim opredeljenjima, ne može i ne želi da pristane na trendove i uslove rada koji vladaju u okruženju opterećenom hipokrizijom na svim nivoima.
„Neodustajući od svojih uverenja i vrednosnog sistema, povlačimo se i odlazimo u modus preispitivanja i presabiranja", naveo je Remont 29. septembra u saopštenju povodom odluke da se posle dve i po decenije rada povuče programom „Odjave" koji je najavljen od 1. do 26. oktobra.
„Nomen est omen je dosta uticalo na naš način rada, ali 'remont' koji podrazumeva analognu logiku i povezivanja raznih elementata koji zajedno, pokrećući jedni druge, čine celinu mehanizma, u digitalnom dobu više nije funkcionalan", navela je Remont NUA, koju je osnovala 1. oktobra 1999. godine grupa umetnika i istoričara umetnosti, u nameri da se stvori dinamičan i nezavisan vaninstitucionalni okvir za profesionalnu razmenu znanja i iskustva.
Asocijacija Remont zahvalila je prijateljima, kolegama i svima koji su je podržavali i zaista razumeli, a svima drugima poručila je „Do viđenja i hvala na svim ribama", citirajući „Autostoperski vodič kroz galaksiju" Daglasa Adamsa.
O značaju, radu i sudbini Remonta ali i drugih nezavisnih umetničkih udruženja, u Sporovima u kulturi govore Darka Radosavljević Vasiljević osnivačica i direktorka Remonta, Marija Radoš istoričarka umetnosti, kustoskinja Remonta i Aleksandra Sekulić programska direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju.
Emisiju vodi Tanja Živković.
Коментари