Moris Dirifle: Rekvijem

Ugledni francuski orguljaš, muzikolog, profesor na Pariskom konzervatorijumu i kompozitor Moris Dirifle svoje najpoznatije delo Rekvijem op. 9 počeo je da piše 1941. godine, kao porudžbinu kolaboracionističkog višijevskog režima.

Završio ga je 1947. godine (tri godine pošto je pomenuti režim pao) i posvetio ga uspomeni na oca.
U programskim beleškama ovoj kompoziciji napisao je da je u potpunosti zasnovana na gregorijanskim temama i da je imao nameru da „pomiri, koliko god je to moguće, gregorijanski ritam sa zahtevima modernog metra”. On nije doslovno transkribovao originalne melodije, sa njihovim nepravilnim smenjivanjem ritma, već je suptilno prilagođavao ritmove tako da se pojavljuju veći metrički obrasci. Dozvolio je, ipak, da se metar često pomera kako bi se sačuvao osećaj spontanosti. Istovremeno, melodije koje zvuče arhaično ponekad je „odevao” u sofisticirane harmonije rane moderne škole. Još jedna karakteristika Dirifleovog Rekvijema jeste svojevrsni spokoj koji on donosi slušaocu. Cela kompozicija je u svojevrsnom nežnom stilu. Izostavljen je opominjući stav „Dies Irae”, a naglašen je aspekt oproštaja kroz uključivanje stava „Pie Jesu” (Isuse sveti) i stalnim ponavljanjem fraze „Requiem aeternam dona eis Domine” (Pokoj večni daruj im, Gospode). Odgovor Vere na sva pitanja dat je u stavu „In Paradisum” (U raju) konačnim odlaskom duše u raj.
            Emitovaćemo snimak koji su ostvarili mecosopran Teresa Bergansa, bariton Žoze van Dam, orguljaš Filip Korboz, vokalni ansambl „Audite Nova”, Hor i orkestar iz Kelna pod upravom Mišela Korboza.

Emisiju priprema Maja Čolović Vasić.

 

Висине

Autor:
Бојана Жижић, Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Ана Ћирица

На крају програма, у ВИСИНАМА представљамо  медитативне  и духовне композиције аутора свих конфесија и епоха. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом