Stanislav Monjuško: Misa Sv. Petra
Dok je Šopen stvarao poljsku muziku budućnosti, Stanislav Monjuško (1819‒1872) u svojim delima sintetizovao je poljsku muziku ranijih perioda.
Mada je ostao upamćen kao otac poljske nacionalne opere, ne bi trebalo izgubiti iz vida nekoliko stotina njegovih pesama za glas i klavir, kao i obiman korpus duhovne muzike, koji čine mnogobrojni crkveni napevi na latinske i poljske stihove, moteti, psalmi, himne, molitve, litanije, mise i pojedinačni misni stavovi. Sva ova dela imala su za cilj da, kako primećuje muzikolog Zđislav Jahimecki, oslobode poljski religiozni repertoar od apsolutne dominacije stranih kompozitora.
Monjuškov duhovni opus uključuje sedam misa. Poslednja ‒ Misa Svetog Petra u Be-duru ‒ za četvoro solista, hor i orgulje, nosi podnaslov ‒ Poljska misa. Nastala je na religijske stihove poljskog pesnika Justina Vojevodskog. Monjuško ju je komponovao za samo četiri dana - od 22. do 25. aprila 1872. godine. Posvećena je grofu Stanislavu Ostrovskom, a premijerno izvedena već na Duhove, 19. maja. Autor je preminuo dve nedelje nakon premijere - 4. juna.
U večerašnjim Visinama Misu Svetog Petra Stanislava Monjuška slušamo u interpretaciji koju su ostvarili: Marta Boberska (sopran), Agnješka Rehlis (alt), Rafal Bartiminski (tenor), Jaroslav Brek (bas), Andžej Bjalko, (orgulje) i Hor Varšavske filharmonije, pod upravom Henrika Vojnarovskog.
Autor emisije je Ivana Komadina.
Коментари