Читај ми!

Repriza

Stare varoške kapije

Varoš u šancu – to je bio onaj deo trurskog Beograda na čijem prostoru su bile četiri glavne varoške kapije: ''Stambol'', ''Varoš'', ''Sava'' i ''Vidin-kapija'', i još dve sagrađene za vreme austrijske uprave: ''Petrovaradinska'' na Savi i ''Temišvarska kapija'' u pravcu ulice Mike Alasa, kod raskršća Dubrovačke, danas ulice Kralja Petra.

Po navodu Vuka Stefanovića Karadžića iz 1827. godine, ta varoš imala je oko 3.000 kuća sa oko 30.000 stanovnika i bila je podeljena na Gornju i Donju varoš. Dve oblasti, srpska i turska, bile su uslovno odeljene čaršijom u današnjoj Ulici Vase Čarapića, a mesto živog susretanja, kulturnog i jezičkog preplitanja, agona dve kulture, bila je Velika pijaca na današnjem Studentskom trgu.Po navodu Vuka Stefanovića Karadžića iz 1827. godine, ta varoš imala je oko 3.000 kuća sa oko 30.000 stanovnika i bila je podeljena na Gornju i Donju varoš. Dve oblasti, srpska i turska, bile su uslovno odeljene čaršijom u današnjoj Ulici Vase Čarapića, a mesto živog susretanja, kulturnog i jezičkog preplitanja, agona dve kulture, bila je Velika pijaca na današnjem Studentskom trgu. U večerašnjoj emisiji čućemo priču o svakoj od ovih starih varoških kapija.

Autor emisije: Milja Milosavljević

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом