четвртак, 12.10.2023, 15:00 -> 15:52
Nastavljeni vazdušni napadi u Gazi u Izraelu
Izrael je nastavio vazdušne napade na više lokacija Hamasa u Pojasu Gaze. Istovremeno, odbrambene snage gomilaju trupe na granici i čekaju početak kopnene ofanzive. Izraelska vojska saopštila je da je rasporedila rezervne snage i u gradovima na granici sa Libanom. Hamas je nastavio granatiranje južnih delova Izraela, a pogođen je grad Sderot. Iz te militantne palestinske organizacije poručuju da su spremni za odgovor na potencijalno raspoređivanje izraelskih trupa unutar Gaze.
Autor:
Радио Београд 1
“Новости дана”, централна информативна емисија Првог програма Радио Београда емитује се од јесени 1958. године. Још од тада, представља релевантан и свеобухватан преглед најважнијих информација и догађаја из земље и света. [ детаљније ]
Američki državni sekretar Entoni Blinken sastao se u Izraelu sa premijerom Benjaminom Netanijahuom. Uoči sastanka, ponovio je da
Sjedinjene Američke Države stoje uz Izrael i njegov narod i da će se uvek zajedno boriti protiv terorizma. Blinken će razgovarati i sa
palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom. Ministri spoljnih poslova Zajednice nezavisnih država zalažu se za pregovore između Izraela i Palestinaca i prekid vatre, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Situacija u Izraelu je glavna tema drugog dana sastanka ministara odbrana država članica NATO-a u Briselu. Izraelski ministar odbrane Joav Galan je putem video-linka učesnike izvestio o situaciji u pojasu Gaze i o napadima Hezbolaha na severu zemlje.
Avio-kompanije Norvidžan Er i holandski Ka-El-Em otkazale su iz bezbednosnih razloga svoje evakuacione letove. Sa druge strane, Er Frans i Lufthanza nastavljaju da lete i evakuišu ljude iz Izraela. Iz Er Srbije je saopšteno da će kompanija nastaviti da leti na aerodrom "Ben Gurion" u Tel Avivu dokle god izraelske vazdušne vlasti garantuju bezbednost.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres objavio je izveštaj o situaciji na Kosovu i Metohiji, u kom se navodi da je glavni
prioritet Saveta bezbednosti održavanje stabilnosti i deeskalacija tenzija na severu. Nagovestio je da bi redovna sednica Saveta o Kosovu u oktobru mogla da bude zatvorena za javnost. Pored toga, navodi se da su članovi Saveta bezbednosti jedinstveni u podršci dijalogu kojem posreduje Evropska unija, ali da postoje duboke podele između pet stalnih članica.
Kosovska policija je zaplenila pet automobila zbog sumnje da se u njima nalazi švercovana roba. Kako je saopšteno, četiri automobila imaju registarske tablice Srbije. Po nalogu nadležnog tužioca, pokrenuti su krivični postupci.
Jedini put ka izgradnji mira i spuštanju tenzija vodi preko neophodne deeskalacije koju Priština mora da sprovede i da bez odlaganja povuče svoje policijske jedinice sa severa pokrajine i prestane sa svakodnevnim ugnjetavanjem Srba, izjavio je direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković. Navodi i da je Aljbin Kurti brutalnom kampanjom laži i dezinformacija počeo da priprema teren za novi teror i progon srpskog naroda na severu pokrajine, izjavom da se spremaju inscenirani napadi Srbije.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je u Marakešu da će sledeće nedelje, tokom posete predsednika Aleksandra Vučića Kini, biti potpisan sporazum o slobodnoj trgovini sa tom zemljom. To je ogroman potez za našu zemlju i dodatni razlog da budemo atraktivniji i konkurentniji, rekao je Mali.
U arheološko nalazište Vinča-Belo brdo u naredne tri do četiri godine biće uloženo više od 10 miliona evra, najavila je premijerka Ana Brnabić. Naglasila je da je posle više decenija zaustavljeno propadanje tog lokaliteta koji čuva blago staro sedam hiljada godina i da je on prvi put zaštićen.
Košarkaši Partizana sastaju se sa Asvelom u drugom kolu Evrolige. Utakmica u Lionu počinje u 20 časova.
Urednik i voditelj: Miroslav Vojvodić
Urednici vesti: Relja Trajković i Irena Jelovac
Коментари