Trabant forever

Automobil "trabant", simbol Istočne Nemačke, dobio je novo ruho i 20 godina posle pada Berlinskog zida biće predstavljen na Sajmu automobila u Frankfurtu, koji počinje 15. septembra.

Prototip "trabanta NT" ili "novog trabanta", električnog naslednika automobila kog su Nemci od milja zvali "trabi", nastao je zahvaljujući saradnji kompanija Indi Kar i Herpa.

Novi "trabant" zadržao je pravougaoni izgled svog prethodnika ali je napravljen tako da poštuje prirodnu sredinu. To će biti "električni auto sa krovom obloženim solarnim pločama, namenjen gradskoj vožnji ili za kratke razdaljine", kaže Ronald Gerševski, čelnik kompanije Indi Kar.

"U unutrašnjosti automobila nalaziće se priključci za GPS, mobilni telefon i ajPod", dodao je Gerševski a prenosi Frans pres. "To neće biti model sa starinskim izgledom pošto ne želimo da nas uhvati nostalgija za Istočnom Nemačkom".

"Trabi", vozilo koje je bilo predmet podsmeha zbog sintetičke karoserije, smrada izduvnih gasova ali i maksimalne brzine od samo 120 kilometara na sat, bio je gotovo i jedini automobil koji su sebi mogli da priušte stanovnici Istočne Nemačke, ali posle 10 do 15 godina na listi čekanja.

"Novi trabi" je pre svega "ekološka i osvežavajuća novina" i moći će da pređe 250 kilometara sa jednim punim rezervoarom. Eventualno puštanje u prodaju novog "trabanta" za sada se, međutim, tek razmatra.

Kompanije Indi Kar i Herpa se nadaju da će automobile moći da počnu da prodaju od 2012. godine, ali još nisu našle investitore koji bi finansirali projekat. Zato sve nade polažu u Sajam automobila u Frankfurtu, kako bi našle finansijere i počele serijsku proizvodnju "novog trabija".

Herpa je na ideju o novom modelu došla nakon što je prodala stotine hiljada minijaturnih maketa "trabanta". Posle pada Berlinskog zida otkupila je prava na tu marku mitskog i jedinog automobila proizvedenog u Istočnoj Nemačkoj.

Deo istorije 

Kompanija IndiKar je 2007. godine na Sajmu automobila u Frankfurtu sprovela anketu među posetiocima i od 11.500 anketiranih, 93 odsto je podržalo ideju o proizvodnji modernog "trabanta". Mnogi ispitanici su izrazili spremnost da takvo vozilo i kupe.

Danas su stari "trabanti" gotovo sasvim nestali iz saobraćaja. U fabrici VEB Zaksenring automobilverke Cvikau proizvedeno je tri miliona bež, svetlo plavih, maslinasto zelenih, oker i roze "trabanta" od kojih je danas samo nekoliko desetina hiljada i dalje registrovano.

Prvi "trabant" proizveden je 1957. u gradu Cvikau a ta vozila pravljena su još dve godine posle pada Berlinskog zida, do 1991. Stanovnici Istočne Nemačke imali su običaj da svojim vozilima, koja su smatrali članom porodice, daju nadimke kao što su Miha ili Bert.

Nostalgičari i dalje redovno organizuju okupljanja starih "trabanta" koje posećuju kolekcionari, ljubitelji i radoznali. U Berlinu postoje turistički obilasci grada u "trabantima" i svake godine hiljade ljudi obiđe prestonicu u tim automobilima.

Godine 2005, povodom 15. godišnjice ujedinjenja Nemačke, jedinstven model je prodat na aukciji. Bio je to "gobi" - sastavljen od prednjeg dela Folksvagenovog "golfa" i zadnjeg dela "trabanta". "Gobi" je predstavljao ujedinjenje dva simbolična automobila, jednog iz Istočne i drugog iz Zapadne Nemačke.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом