Читај ми!

Mogu li zaživeti groblja oblakoderi?

Sve veći problem širom sveta je slobodno zemljište za groblja i sahranjivanje. Martin Mekšeri, student arhitekture, predlaže vertikalna groblja. Njegovo pomalo bizarno rešenje možda bi u budućnosti moglo i da zaživi, ali sada uglavnom nailazi na neodobravanje.

Manjak slobodnog zemljišta širom sveta stvara bizaran problem: gde sahranjivati preminule. Student arhitekture Martin Mekšeri predstavio je svoje rešenje na konferenciji u Oslu.

Mladi Martin predlaže gradnju „vertikalnih grobalja“, zgrada u kojima bi se obavljale sahrane, a pokojnici polagali na večni počinak.

Beli i pomalo jezivi oblakoder dizajniran je tako da veoma podseća na ogromnu košnicu, samo što je tradicionalni šestougao zamenjen trouglima.

Prema njegovim rečima, zgrada bi imala i kran koji bi podizao i postavljao kovečege u prazna mesta. Martin je predvideo i da će struktura moći da se proširuje, odnosno da će moći da se dodaju spratovi na nju.

Zbog prirode ideje njegov predlog naišao je široku osudu na konferenciji, ali je bilo i onih koji su ga sa odobravanjem prihvatili.

Mnoge zemlje širom sveta imaju problema sa slobodnim mestom za sahranjivanje. Profesor urbanog planiranja Kris Kouts kaže da se očekuje da će u SAD od 2024. do 2042. godine umreti oko 76 miliona ljudi, a da će za njihovo sahranjivanje biti potrebna parcela od 336 kilometara kvadratnih.

Ovakav dizajn groblja možda jeste nov i kontroverzan, ali kako vreme bude teklo, a broj stanovnika, a samim tim i mrtvih, se bude povećavao možda jednog dana i zaživi.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом