Мед на мети медведа

Пчелари на Златару на све начине покушавају да спасу своје кошнице. Штету им праве медведи који све чешће проваљују у пчелињаке.

На Златару нема проблема са загађењем ваздуха али имају са медведима. Пчелари на све начине покушавају да спасу своје кошнице.

Штету им праве медведи који из станишта у кањону Милешевке, подно Јадовника, све чешће проваљују у пчелињаке. Са сваком изгубљеном кошницом пчелари губе око 20.000 динара.

Медведи силазе у села и као да наслућују да су под посебном заштитом насрћу. Ни бодљикава жица за ове сладокусце није препрека, а по први пут су на мети и пчелињаци у срцу Водене пољане и то крај цркве и мотела.

Пчелари су поставили сензоре, дежурају целе ноћи, међутим показало се да се тешко може одбранити од напасти из шуме.

Својевремено је пријепољским пчеларима требало три године да у судском оступку докажу да им штету наносе медведи.

Тада су у "Србија шумама" тврдили да у њиховим ловиштима Златар, Јадовник, и Дубочица нема медведа. Штета је ипак надокнађена.

Сада би требало да надокнада штете иде брже, јер је евидентно да су се медведи овде одомаћили.

Уз доказе, извештаје вештака и инспектора, пчелари сада захтеве за одштету могу да упуте Заводу за заштиту природе, јер медвед је трајно заштићена звер, па штете које наноси нису у надлежности ловачких друштава и шумских газдинстава.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом