Први дан новог таласа врелине у Србији – у Ћуприји измерен 41 степен
Топао ваздух са севера Африке активирао је црвени метео-аларм, који ће бити на снази у целој Србији. Од данас до четвртка очекују се температуре до 40 степени, док ће у петак жива у термометру ићи и до 42 степена због топлог ветра. У шест округа на југоистоку Србије на снази је и метеоролошко упозорење МУП-а и РХМЗ-а због дуготрајног топлотног таласа.

У Ћуприји 40 степени и после 18 часова
Према подацима РХМЗ-а, у 18 часова у Ћуприји је и даље 40 степени, док је 39 измерено у Нишу и Крушевцу.
У Београду је и даље 36 степени.
У Лесковцу, Ћуприји и Зајечару измерено 40 степени у 16 часова
Према подацима РХМЗ-а, у 16 часова измерено је 40 степени у Ћуприји, Зајечару и Лесковцу.
Сат раније, у Ћуприји је измерен 41 степен.
Степен ниже било је у Краљеву, Крушевцу, Нишу и Неготину.
У Београду је измерено 36 степени.
У 14 часова у Ћуприји и Зајечару 39 степени
Према подацима РХМЗ-а, у 14 часова измерено је 39 степени у Ћуприји и Зајечару.
Степен ниже било је у Крагујевцу, Нишу, Смедеревској Паланци, Неготину, Краљеву, Крушевцу и Лесковцу.
У Београду је измерено 36 степени.
У Нишу, Ћуприји и Зајечару у 13 часова измерено 38 степени
Према подацима РХМЗ-а, у 13 часова је у Нишу, Ћуприји и Зајечару забележено 38 степени.
За степен свежије је у Ваљеву, Крагујевцу, Неготину, Крушевцу и Лесковцу.
У Београду је измерено 35 степени, колико и у Зрењанину, Кикинди, Пожеги и Врању.
У Крагујевцу, Зајечару и Неготину у подне измерено 36 степени
Најтоплије у подне било је у Крагујевцу, Зајечару и Неготину где је, према подацима РХМЗ-а, измерено 36 степени.
У Новом Саду, Ваљеву, Смедеревској Паланци, Крушевцу, Нишу, Куршумлији и Лесковцу измерено је 35 степени.
У Београду су измерена 34 степена, колико је у подне било и у Сомбору, Зрењанину, Кикинди, Лозници, Краљеву и Димитровграду.
"Батут" издао препоруке за безбедну вожњу у летњим условима
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" издао је препоруке за безбедну вожњу у летњим условима и поручио да возачи треба да буду одговорни према себи и другим учесницима у саобраћају.
У објави на сајту "Батут" наводи да током летњих месеци долази до већег броја саобраћајних незгода због појачаног умора за време дугих вожњи приликом годишњих одмора, као и због неприлагођене брзине и великих врућина.
Такође, наводе да би се број саобраћајних незгода смањио у време летње сезоне потребно је да возачи буду опрезнији и да уваже препоруке како би што безбедније стигли на жељену дестинацију.
Истичу да је важно придржавати се препорука за вожњу у летњим условима у које спада важност вожње без умора, јер велике врућине представљају ризик по безбедну вожњу и много брже доводе до умора и исцрпљености и оне су узрочник сваке треће саобраћајне незгоде на путевима.
Препоручује да се пре путовања возач добро наспава и одмори, као и да не вози сам, већ да има пратиоца за дуге вожње, а нарочито у ноћним и неповољним климатским условима.
Осим тога, важно је не узлазити у аутомобил који је стајао на сунцу и због тога је потребно отворити сва врата и прозоре, укључујући и пртљажник, јер ће се тако проветрити и за неки степен расхладити ваздух у аутомобилу.
У расхлађивању ваздуха помаже и употреба клима-уређаја и зато је пожељно да унутрашња температура буде нижа пет до седам степени од спољашње.
"Батут" подсећа на важност употребе сигурносног појаса и истиче да је његова употреба обавезна за сваког путника било да је у питању возач, сувозач или путник на задњем седишту, јер према подацима Светске здравствене организације, употреба сигурносних појасева за возаче и путнике на предњим седиштима смањује ризик од смртног исхода за готово 50 одсто, док за путнике на задњим седиштима тај проценат у појединим деловима света износи и до 75 одсто.
Такође, важно је и правити паузе током вожње, а током вожње по високим температурама и на дужим релацијама потребно је да се праве паузе у вожњи на свака два сата по 15 минута и тада би требало проветрити возило, унети довољне количине течности и лагано се истезати како би се отклонили први знаци умора који се обично јављају након другог сата вожње.
"Батут" упозорава да на пут не треба кретати уколико се конзумирао алкохол или друге психоактивне супстанце, укључујући и лекове за које је назначено у упутству да могу утицати на способност управљања моторним возилима.
У својим препорукама "Батут" указује и на опрезност вожњи трудница, деце, старије популације и кућних љубимаца.
Када је реч о безбедности трудница у возилу, најпре је битно консултовати се са лекаром посебно ако је реч о дужим путовањима и најпожељније би било да се за путовање аутомобилом одлуче у средини трудноће, а онда је важно трудницама обезбедити удобност и безбедност на тај начин што ће бити везане сигурносним појасом, али и тако што ће током вожње уностити довољно течности како би избегле дехидрацију. Препоручује се и да се редовно праве паузе, бар на свака два сата, како би труднице тада устале и ходале.
"Батут" упозорава да деца најчешће страдају као путници у возилима, а најчешћи разлог за то је некоришћење или неправилно коришћење ауто-седишта, а подаци Светске здравствене организације показују да ауто-седишта умањују ризик страдања одојчади за око 70 одсто, а код деце узраста до четири године за 54 одсто, а код деце узраста од четири до седам година помоћна седишта умањују ризик тешких повреда за 59 одсто.
Децу никада не треба остављати у паркираном возилу на сунцу, чак и ако су прозори отворени, јер температура у аутомобилу се за само 10 минута може попети са 25 на 40 степени Целзијуса, или са 35 на 50 степени Целзијуса, а деца, будући да су посебно осетљива на екстремну температуру, могу се прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе, а прегрејавање код деце може изазвати топлотни удар који може имати фаталне последице.
Ако се у возилу превозе особе старије од 70 година, важно је да се пре путовања обаве лекарски прегледи код изабраног лекара, а онда да и током путовања правилно користе сигурносни појас и да уносе довољно течности како би избегли дехидратацију, као и да на свака два сата буде им обезбеђена пауза како би ходали или узели прописану медикаментозну терапију.
Што се тиче превоза кућних љубимаца, од изузетне је важности не остављати их у паркираном аутомобилу на сунцу и превозити их на задњем седишту са посебно дизајнираним појасевима за псе, а ако је реч о мањим кућним љубимцима онда је потребно превозити их у посебним путним кутијама.
У 11 часова најтоплији Крагујевац и Зајечар
Најтоплије у 11 часова је, према подацима РХМЗ-а, било у Крагујевцу и Зајечару, где је измерено 35 степени.
За степен свежије је било у Новом Саду, Ваљеву, Смедервској Паланци и у Неготину.
У Београду су измерена 32 степена.
У девет часова у Београду, Сомбору, Новом Саду, Зрењанину и Неготину 30 степени
Према подацима РХМЗ-а, у девет часова најтоплије је било у Београду, Сомбору, Новом Саду, Зрењанину и Неготину – измерено је 30 степени.
РХМЗ: УВ индекс врло висок
Републички хидрометеоролошки аларм објавио је да је данас на снази црвени метео-аларм на територији целе земље због високе температуре. Црвени метео-аларм указује да је време врло опасно и тада су прогнозиране нарочито опасне временске појаве, а таквог су интезитета да могу проузроковати велику материјалну штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња.
РХМЗ наводи да се треба често информисати о детаљима очекиваних метеоролошких услова и ризика, као и да је потребно следити наредбе и савете надлежних државних служби.
Такође, УВ индекс на територије Србије данас је врло висок, а његова вредност највиша је у Сјеници и износи 10, а у остатку земље је његова вредност осам и девет, док је у Београду УВ индекс вредности 8.
УВ (ултраљубичасти) идекс је међународни стандард за мерење активности Сунца за ултраљубичасту светлост која може бити врло штетна по човека и може веома снажно да утиче на осетљиву кожу.
РХМЗ раније данас је издао упозорење на нови топлотни талас који се очекује ове седмице, а који ће бити најизраженији на југу и истоку Србије где се до суботе, 26. јула, очекује максимална температура од 35 до 40 степени, а у петак и до 42 степена, уз појачан југозападни ветар.
На северу и западу Србије данас ће бити најтоплији дан, а температура ће у уторак и среду бити у мањем паду, од 30 до 36 степени, а од четвртка поново у порасту – од 35 до 38 степени.
На подручју Београда најтоплији дани, након данашњег биће четвртак и петак уз максималну температуру у интервалу од 35 до 39 степени. У осталим данима у току периода прогнозира се од 32 до 35 степени.
У осам часова најтоплији Београд са 29 степени
Према подацима РХМЗ-а, у осам часова најтоплије било је у Београду, где је забележено 29 степени.
У Новом Саду измерено је 27 степени, у Крагујевцу 26, а у Нишу 24 степена.
Најсвежије је у Сјеници – 14 степени.
Четири пожара на отвореном простору у Србији
Број пожара у јуну и јулу је за 284 одсто већи него прошле године у истом периоду. Помоћник начелника Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације Милош Миленковић рекао је да су актуелна четири пожара на отвореном простору у Новом Саду, Новом Пазару, Крагујевцу и општине Чајетина.
Према његовим речима, прати се ситуација с обзиром на то да су најављене високе температуре. Миленковић је рекао да су у претходном периоду спасили 15 особа када је реч о пожарима на отвореном простору. Истиче да је најчешћи узрок пожара људски фактор.
Недељко Тодоровић за РТС: Највише температуре данас у Поморављу и Београду
Метеоролог Недељко Тодоровић рекао је за РТС да је средина лета и да је уобичајено да наиђу периоди са екстремно високим температурама.
Највише температуре се данас, како је навео, очекују у Поморављу, као и у Београду, који је велико топлотно острво.
"Напоменуо бих да у током ноћи пристиже мало свежији ваздух, што значи да би сутра било свежије од пет до седам степени. Било би и нешто мало облака пре подне и средином дана и ретка појава краткотрајне кише", навео је Тодоровић.
Објаснио је да је црвени метео-аларм највиши степен упозорења и да сваки параметар има бројне вредности које одређују када се проглашава црвено упозорење, а да је за Србију то када температура пређе 38 степени.
На почетку смо вреле седмице. За хроничне пацијенте који болују од високог притиска, савет је да своју терапију ускладе са високим температурама, каже др Александар Чокановић из Хитне помоћи.
Треба избегавати заслађене напитке, газиране сокове, узимати минералну и обичну воду, а увек долази у обзир и лимунада, по могућности без шећера, неки су од савета.
Пред нама је један прави летњи дан са високом дневном температуром, због чега би возачи, уколико то могу, требало да избегавају дуже путовање у најтоплијем делу дана као и да праве чешће и дуже паузе од вожње, савет је АМСС.
Већ на почетку вреле седмице, очекује нас претежно сунчано и веома топло време. Ветар слаб и умерен, на северу Војводине и на Косову и Метохији после подне појачан, јужних смерова, а у току ноћи у Војводини у скретању на северозападни.
Према прогнозама, у Нишу се очекује 39 степени, док се за степен нижа температура прогнозира за Београд, Крагујевац, Неготин, Краљево и Приштину.
Најнижа температура од 15 до 23, а највиша од 36 до 40 степени.
Због високих температура, у целој Србији данас је на снази црвени метео-аларм, што је највиши степен упозорења на временске прилике РХМЗ-а.
Како се наводи на сајту РХМЗ-а, реч је о екстремно опасним временским условима. Угрожени су животи животиња и људи, посебно хроничних болесника, особа под терапијом, медицинском контролом и метеоропата.
Може доћи и до озбиљних проблема у снабдевању електричном енергијом, као и проблема у саобраћају, а овакви временски услови су екстремно повољни за шумске и друге пожаре.
Упозорење МУП-а
Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије издао је упозорење на јак и дуготрајан топлотни талас са максималним температурама од 37 до 40 степени Целзијуса, у трајању од најмање пет дана у континуитету, на подручју Пчињског, Јабланичког, Топличког, Нишавског, Пиротског и Зајечарског округа.
Из МУП-а упозоравају да ће топлотни талас у наредним данима додатно допринети порасту опасности од иницирања и ширења пожара на отвореном.
У саопштењу се наводи да ће ризици бити најизраженији у регионима са највећим дефицитом влаге у земљишту, односно са највећим недостатком падавина из претходног периода, нарочито у петак, када ће у брдско-планинским пределима дувати и умерен до јак југозападни ветар (фен).
СМС упозорења грађанима се достављају у регионима у којима се очекује удружени ефекат израженог топлотног таласа (пет дана узастопно са максималном температуром од 38 степени и више) и дуготрајне суше – најпре у Топличком, Јабланичком, Пчињском, Пиротском, Нишавском и Зајечарском округу, наводи се у саопштењу МУП-а.
Коментари