Читај ми!

Јубилеј "Њујорк тајмса"

Један од најугледнијих и најутицајнијих листова у свету, "Њујорк тајмс", обележава 160 година рада. Овај јубилеј "Сива дама" дочекује са 106 Пулицерових награда, врхунским новинарским именима и текстовима који су ушли у историју новинарства.

"Њујорк тајмс", један од најугледнијих америчких листова, пуни 160 година, које дочекује као најтиражнији локални лист у САД, а трећи у држави.

Упркос томе што је тираж дневног издања 2009. године први пут пао испод милион примерака, и броји око 900.000 примерака дневно, односно 1.350.000 за недељно издање, његов веб-сајт је најпосећенији међу америчким дневницима.

"Сиву даму", како је надимак "Тајмса", најчешће сматрају либералним гласилом, или барем наклоњеним либералним идејама.

Новинари "Тајмса" освојили су 106 Пулицерових награда, што је рекорд. Једна од најпознатијих прича која је награђена тим престижним признањем је "Папири Пентагона" из 1971. године.

Тада је лист дошао у посед тајних докумената министарства одбране са детаљима политичког и војног ангажмана САД у Вијетнаму, која између осталог показују да је америчка влада, супротно јавним изјавама, планирано ширила ратни ангажман у југоисточној Азији.

Пошто је лист одбио захтев администрације у Вашингтону да обустави објављивање текстова, добио је и судску забрану, али је затим Врховни суд пресудио у корист "Тајмса".

То се, у историји новинарства, сматра важном победом слободе говора. Текстови које су објављивали новинари "Тајмса" повећали су неповерење у федералну владу, али су и придобили поверење читалаца као лист високог кредибилитета.

"Тајмсови" ритуали

Власник листа је компанија "Њујорк тајмс", на челу са Артуром Окс Салцбергером, из породице која је била власник листа од 1986.

Кад је основан био је близак републиканцима, да би већ крајем 19. века постао политички независан.

Цена примерка била је један цент на почетку излажења, да би сада дневно издање било два долара, а недељом пет долара. "Тајмс" је један је од последњих америчких дневника који прешао на фотографије у боји - тек 1997. године.

Као традиционално најјачи медиј у Њуорку, "Тајмс" је седиште 1904. године сместио на Бродвеј, код Седме авеније. Тај крај је од тада постао познат као Тајмс сквер.

Од тада датира новогодишњи "Тајмсов" ритуал, где се у минут пред поноћ са врха зграде спушта сјајна кугла, чији долазак у подножје означава почетак Нове године.

Последњих година, том догађају присуствује милион људи, а директан пренос прате милиони гледалаца широм Сједињених Држава.

"Тајмс" је први увео и објављивање кратких вести на "покретној траци" на зиду зграде, што и данас постоји, иако компанија "Њујорк тајмс" више није за то задужена.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 20. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара