недеља, 01.05.2011, 07:30 -> 21:50
štampajБеатификован Јован Павле Други
Папа Јован Павле Други званично је беатификован, што је највиши корак пред канонизацију, односно проглашење за свеца.
Папа Бенедикт XVI прогласио је блаженим папу Јована Павла Другог пред више од милион верника на Тргу Светог Петра, у Ватикану. Тако се претходни поглавар Римокатоличке цркве нашао на корак од проглашења за свеца.
Папа је на почетку церемоније изговорио формулацију беатификације: "Ми, подржавајући жељу нашег брата и друге бројне браће бискупија као и верника, пошто смо добили одобрење од Конгрегације за канонизацију... прихватамо да поштовани божији слуга, папа Јован Павле Други, постане блажен".
Потом је таписерија с ликом папе Јована Павла Другог постављена преко фасаде базилике Светог Петра. Верницима је потом представљена реликвија у облику маслинове гранчице на којој ће бити стаклена епрувета с мало крви.
Овом чину присуствовао је највиши врх католичког свештенства, али и државне делгације.
Припреме за беатификацију су почеле у петак када је сандук с посмртним остацима папе Јована Павла Другог извађен из гробнице Ватикана, како би данас био донет у базилику Светог Петра за церемонију беатификације.
Сандук је у суботу донет испред крипте у којој је, како се верује, сахрањен Свети Петар, оснивач цркве и први папа. Ковчег с телом Јована Павла Другог је данас пренет пред главни олтар базилике Светог Петра.
Папа Бенедикт Шеснаести је у јуну 2005. године почео процедуру беатификације - проглашења свог претходника за блаженог. Тај процес, који представља први корак ка проглашењу за свеца, завршен је у рекордном року, у јануару 2011. године.
Да би се одобрила беатификација, потребно је признавање чуда папе - а то је случај француске опатице Мари Симон-Пјер, коју је папа Јован Павле Други, како тврди Црква, излечио од Паркинсонове болести. Симон-Пјер била је присутна на церемонији, како би лично испричала чудо које се догодило.
Чудо се, како тврди Црква, признаје после мишљења лекара специјалиста, који могу бити атеисти или неке друге вере. Ти лекари морају да закључе да је случај излечења необјашњив медицинским путем.
За канонизацију - проглашење за свеца, потребно је признавање још једног чуда. Верници који тврде да им је Јован Павле Други помогао у разним приликама, већ су Ватикану упутили неколико хиљада сведочења.
Цркве и светилишта широм Пољске укључила су се већ у петак у церемонију беатификације покојног папе Јована Павла другог ноћним бдењима у градовима и пригодним концертима верских песама.
Поступак проглашења за свеца
Поступак канонизације, односно проглашења за свеца има шест корака. Први корак је да бискуп, који се налази на челу цркве где је свештено лице које се предлаже за свеца преминуло, даје дозволе да се отвори тумачење о врлинама које је то свештено лице имало.
Римској Курији се, затим, презентују чуда које је свештено лице створило или узроковало. Римска Курија даље утврђује информације о животу слуге божије.
Када се сакупи довољно доказа о чудима, даје се дозвола за ексхумацију тела свештеног лица. Наредни корак је да, када су све информације сакупљене, Конгрегација предлаже папи да прогласи дела, односно чуда, предложеног свештеног лица за „херојске врлине". Када папа прогласи „херојске врлине", свештено лице се ословљава се „преподобни".
Затим следи беатификација - процес у коме црква констатује да је особа, због чуда које је починила, блажена и да се налази у рају. Постоје две врсте беатификације - за мученике и све остале који нису били мученици, односно нису убијени због вере. Беатификацијом, „преподнобни" постаје „блажени".
Канонизација је последњи стадијум који захтева да барем два чуда буду извршена после смрти.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 29
Пошаљи коментар