Читај ми!

Јуриш на Мисурату

Снаге Моамера Гадафија умарширале у Мисурату уз помоћ тенкова и артиљерије. Побуњеници беже на исток. У нападу НАТО-а код Бреге погинуло седам цивила. Амерички део операције против Либије завршен, авиони одлазе.

Тенковима и јаком артиљеријском ватром снаге лојалне либијском председнику натерале побуњенике да се повуку из Мисурате. Град разорен до непрепознавања, бежимо на исток, преноси Ројтерс изјаве побуњеника.

Снаге Моамера Гадафија и побуњеници воде жестоке борбе за контролу над источним градом Брегом. Две стране су се сукобиле између Бреге и Аџдабије, након што су побуњеници отпочели повлачење дуж северноисточне обале Либије, после Гадафијеве офанзиве. 

Агенција Франс прес јавља да су се јутрос борбе водиле на свега 40 километара од Аџдабије, упоришта побуњеника. 

Лоше време и све већа забринутост због броја цивилних жртава оптеретили су операције НАТО-а у Либији првог дана од преузимања команде над кампањом против либијског лидера Моамера Гадафија, рекли су званичници Алијансе.

Један високи званичник Ватикана који се налази у либијској престоници рекао је, позивајући се на поуздане изворе, да је јуче у Триполију погинуло 40 цивила, док је телевизија Би-Би-Си, позивајући се на једног либијског доктора, јавила да је у ваздушном удару коалиционих снага недалеко од града Брега убијено седам цивила.

Приколица са муницијом експлодирала је између две куће, на 15 километара од Бреге. Жртве су већином млади људи, између 12 и 20 година старости. Лекар је, такође, рекао да породице настрадалих и даље подржавају интервенцију западне коалиције, упркос трагедији која се догодила.

НАТО, за сада, ове податке није могао да потврди.

Пуцњава се чула јутрос у центру Триполија, који контролише либијски вођа. Према речима сведока, трајала је око 20 минута, али остаје нејасно шта се тачно догодило. Сведоци наводе и да су улице у центру биле прекривене локвама крви.

У међувремену, из војне интервенције у Либији повлачење је најавио САД, у, како су амерички званичници рекли, неповољном тренутку, с обзиром на успехе Гадафијевих трупа.

Амерички секретар за одбрану Роберт Гејтс и шеф америчког генералштаба Мајк Мулен изјавили су да ће војно учешће САД у Либији бити завршено у суботу.

САД, вероватно, неће учествовати ни у наоружавању и обуци либијских побуњеника. Гејтс и Мулен су навели да би то требало да буде посао арапских и других земаља. Разлози за повлачење САД чије ће снаге, ипак, остати у приправности су финансијски проблеми и страх од тога да би Америка могла бити увучена у скупу акцију којој нема јасног краја.

У међувремену, до очију јавности дошао је тајни документ, прибављен из алжирске контроле лета, који показује да је влада Алжира помагала Гадафијевом режиму да се обрачуна са побуњеницима.

У документу објављеном на блогу војног аналитичара Давида Ћенћотија стоји да је више америчких авиона „C130" и руских „Иљушин 76" полетело из Алжира за либијске војне аеродроме у Триполију и Сирти. Поменути авиони коришћени су за транспорт оружја, муниције, али и превоз плаћеника из западне Сахаре, Малија и других земаља.

У Бенгази је допутовао специјални изасланик Уједињених нација, Абделила ал Катиб, који би требало да разговара са представницима побуњеничког Националног савета о ситуацији у земљи и евентуалним потребама опозиције.

С друге стране, Гадафи је послао свог изасланика у Велику Британију, Мохамеда Исмаила. Либијски представник је понудио западу неколико опција, међу којима је и могућност да власт у Либији преузме син Моамера Гадафија, Саид ал Ислам или да, барем, има неку улогу у новој влади.

Међутим, како преноси Гардијан, Исмаилу је речено да је за таква решења касно, а да Гадафи у сваком случају мора да оде.

Урушавање Гадафијевог режима?

Након што су га напустила два блиска сарадника, Гадафи је рекао да није он тај који треба да иде, већ су то западни лидери који су, "заражени лудилом власти" десетковали његову војску и који сместа треба да поднесу оставке.

Вашингтон оцењује да се унутрашњи круг сарадника либијског вође очигледно распада одласком министра спољних послова Мусе Кусе у Лондон. Дужност је напустио и Али Абдусалм Треки, амбасадор при УН.

Побуњеници су из вести о одласцима Гадафијевих блиских сарадника закључили да се режим урушава изнутра. Представник опозиције Мустафа Гериани упоредио је Гадафија са "рањеном звери", рекавши да је он сада најопаснији.

Заменик амбасадора у либијској мисији при УН Ибрахим Дабаши, који сада подржава опозицију, тврди да већина највиших либијских званичика покушава да пребегне, али да су под стриктном контролом и да имају проблема да напусте земљу.

Такве вести је, међутим, тешко проверити, а у Триполију сви говоре да су лојални Гадафију.

Упитан да ли је један од оних који су побегли у Тунис, што је објављено у извештају Ал Џазире, високи званичник за нафту Шокри Ганем изјавио је Ројтерсу телефоном касно синоћ да то није тачно. "У својој сам канцеларији и бићу на телевизији за који минут", додао је Ганем.

Медији оцењују да највећа опасност по Гадафија нису побуњеници који, уз помоћи ваздушних удара западних снага, покушавају да допру до Триполија, већ је то осипање подршке режиму.

Број коментара 170

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 24. мај 2024.
18° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије