Медведев померио сат

Председник Русије Дмитриј Медведев одустао од летњег и зимског рачунања времена. Медведев је уверен да је неопходност прилагођавања померању казаљки повезана, између осталог, са стресом и обољевањем.

После 30 година од увођења, Русија одустаје од праксе преласка са летњег на зимско време и обрнуто, саопштио је руски председник Дмитриј Медведев, наводећи да од јесени ове године у Русији неће бити враћања казаљки.

"Донео сам одлуку о укидању преласка на зимско време, почев од јесени ове године, и одговарајући налог дао сам влади", рекао је Медведев, приликом сусрета с младим научницима и добитницима награде председника из области науке и иновација за 2010. годину.

Према његовим речима, неопходност прилагођавања померању казаљки повезана је и са стресом и са обољевањем, а уверен је да ће укидање досадашње праксе бити корисно, пренела је агенција Итар-Тас.

"Реално, нарушава се људски биоритам, то све раздражује, или преспавају, или се буде рано и не знају где да се дену током тог сата вишка. Да не помињем несрећне краве и друге животиње које не разумеју померање часовника и зашто музиље долазе у другачије време", рекао је руски председник.

Расправе о казаљкама

У Русији се прелазак на зимско време врши последње недеље у октобру, у три сата по локалном времену, враћањем казаљки, док се на летње време прелази последње недеље у марту.

Расправе о сврсисходности померања казаљки воде се од увођења те праксе, 1981. године, подсећа агенција РИА Новости.

Та агенција наводи да је у Русији почело реализовање и друге идеје из председничког обраћања 2009. године - смањење броја часовних зона, када је 28. марта увече, прошле године, пет региона приближено Москви за један сат, тако што нису заједно са остатком земље померили сатове на летње време, чиме су одмах нестале две часовне зоне.

На магаданско време прешле су Чукотка и Камчатка, на московско Удмуртија и Самарска област, а Кузбас се прикључио преосталом Јужном Сибиру, где је разлика у односу на Москву три сата унапред.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом