Милион нових Немаца

Готово милион људи добило је немачко држављанство у периоду између 2002. и 2009. године. Скоро трећина нових држављана има турске корене, а по бројности иза Турака следе Срби, Црногорци и људи са Косова.

Између 2002. и 2009. године готово милион људи страног порекла узело је немачко држављанство, међу њима највише је Турака, иза којих следе Срби, Црногорци и особе са Косова. Ради се о 967.860 људи страног порекла, саопштило је Министарство унутрашњих послова.

"То је енормно велик број, који показује да је Немачка веома отворена земља", изјавио је демохришћански политичар Јоханес Зингхамер, оценивши да податак доказује да свако ко се жели интегрисати у немачко друштво и затражи немачко држављанство то и добије.

Готово трећина "нових Немаца" има турске корене, односно њих 309.346, али је забележено да све мање Турака предаје захтев за немачко држављанство.

Други на списку од 25 нација су људи пореклом из Србије, Црне Горе и са Косова, којих је било 61.936. Следе Иранци, Пољаци, Руси и Ирачани. Ту су још Авганистанци, Мароканци, Украјинци, Израелци и други. Према наводима немачког Министарства унутрашњих послова било је и 9.646 људи без икаквог држављанства.

"Новим Немцима" су као место боравка атрактивнији запад и југ Немачке, него њен исток.

Међутим, за разлику од Зигхамера, који хвали резултате у прихватању странаца у немачко држављанство, други политичари упућују јасне критике. Међу њима је и лидер Странке зелених Џем Ездемир, дете турских гастарбајтера.

Ездемир је рекао да је Немачка, и поред милион нових држављана, још на дну листе европских земаља што се тиче примања у држављанство и да константно опада број људи који желе да постану држављани Немачке.

"Један од разлога је Закон о држављанству, који осим у изузетним случајевима не допушта двојно држављанство", изјавио је Ездемир.

Опозиција тражи реформу Закона о држављанству, али владајућа Демохришћанска унија то одбацује. Та партија је својевремено захтевала строжи закон, па је 2000. године у Немачкој укинуто право на двојно држављанство.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом