Фараон са Белгравијe

Богатство Хоснија Мубарака процењује се на 70 милијарди долара, пише лондонски "Гардијан". Део новца налази се на тајним рачунима по швајцарским и британским банкама, док се у поседу породице египатског председника налазе некретнине у центрима Лондона, Њујорка и Лос Анђелеса.

Египатски председник и његови синови поседују огромна средства која се налазе на тајним рачунима у Енглеској и Швајцарској, а породично богатство Хоснија Мубарака можда достиже и 70 милијарди долара, пише Гардијан.

Поред огромних свота новца на банковним рачунима, породица Мубарак, према писању енглеског листа, поседује некретнине у центрима Лондона, Њујорка, Лос Анђелеса, али и најскупље потезе плаже на обали Црвеног мора.

Током тридесет година владавине египатски председник имао је приступ инвестиционим уговорима, који су током тог периода генерисали приходе вредне стотине милиона долара, а највећи део тих средстава склоњен је на тајне офшор рачуне или уложен у промет луксзузних некретнина и хотела.

Према писању арапских новина Ал Кабар, Мубарак поседује некретнине на Менхетну, као и на најексклузивнијим адресама Беверли Хилса, у Улици Родео Драјв.

Његови синови, према тврдњама Гардијана, такође, су милијардери, што доказује и луксузна вила у насељу Белгравија у централном Лондону која је у поседу старијег сина Гамала.

Професорка на Универзитету Принстон Амани Џамал проценила је богатство породице Мубарак од 40 до 70 милијарди долара.

"За време своје владавине Мубарак је финансијским улагањима успео да нагомила огромно богатство", рекла је Џамалова.

Професорка је нагласила да овакво понашање египатског председника није чудно, јер је то уобичајен образац свих блискоисточних диктатора.

Арапски лист Ал Кабар наводи да већ десет година има информације да Мубарак велики део свог богатства држи на офшор рачунима у швајцарској банци "УБС" и британској "Банци Шкотске".

Професор са Универзитета Дурам Кристофер Дејвидсон тврди да су Мубарак и његова два сина успела да акумулирају огромно богатство, због повазаности са великим бројем страних инвеститора и компанија.

Дејвидсон напомиње да се у Египту захтева да, приликом сваког страног улагања, домаће компаније имају најмање 20 одсто удела у послу, што је извор огромних прихода политичара и њихових блиских савезника.

"Скоро сваки битан пројекат захтева велика улагања и Мубарак добро зна да искористи своју позицију", наглашава Дејвидсон.

Арапски лист именовао је неколико великих западних компанија које су приходовале огромна средства у заједничким пословима са фирмама које су у власништву египатског председника и његових синова.

Економски аналитичар Марк Грегори сматра да је наводно богатство Хоснија Мубарака од 70 милијарди долара претерано, преноси Би-Би-Си.

"У случају да су Мубаракови стварно 'тешки' 70 милијарди долара, онда су они богати као мексички тајкун Карлос Слим и оснивач 'Мајкрософта' Бил Гејтс заједно", рекао је Грегори.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом