Захтев за укидање целибата

Више од 140 теолога немачког говорног подручја тражи укидање целибата и допуштање женског свештенства. "Иза цркве стоји тешка година, али иза олује не би смело да следи затишје", пише у писму теолога који траже темељну реформу Католичке цркве.

Водећи католички теолози немачког говорног подручја потписали су писмо у којем се траже темељне реформе унутар Католичке цркве, које би резултирале укидањем целибата и допуштањем женског свештенства.

"Прошле године је из редова немачке Католичке цркве иступио рекордан број верника. Стога 2011. мора бити година промена за цркву", пише у отвореном писму под називом "Црква 2011 - Преко потребна промена", које су до сада потписала 144 од око 400 теолога у Немачкој, Аустрији и Швајцарској.

У писму се, алудирајући на бројне скандале због злостављања штићеника од стране представника цркве, наводи да иза цркве стоји "једна тешка година", али да "иза олује не би смело да следи затишје".

"Црква мора правилно интерпретирати ове сигнале и сама изаћи из окошталих структура да би стекла нову животну снагу и уверљивост", наводи се у писму.

Теолози од цркве траже отворенији приступ верницима и одустајање од досадашњих строгих норми.

"Самодопадајућа морална ригорозност цркви не стоји", каже се у писму.

"Црква не може проповедати помирење с богом, а да сама не створи услове помирења с онима које је угрозила: било кроз насиље, кроз ускраћивања права или кроз претварања библијске поруке мира у ригорозни морал без милости", наводе теолози.

У шест главних реформских тачака, у сенци све већих кадровских проблема са свештенством, теолози траже укидање целибата и отварање свештеничког позива за жене.

"Цркви су преко потребни ожењени свештеници и жене у црквеним редовима", стоји у писму које је први на својим страницама објавио минхенски дневник Зидојче цајтунг.

Аналитичари писмо оцењују као највећи отпор службеној линији Ватикана у последње 22 године, пошто је 1989. више од 200 немачких теолога у "Келнској објави" протестовало због именовања конзервативног теолога Јоахима Мајснера за келнског надбискупа, упркос противљењу верника.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. септембар 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом