Немци неће шефице

Водећа европска привреда, и поред критика из Брисела, на руководећим местима најјачих предузећа има само три одсто жена. Увођење обавезних квота за запошљавање жена једно је од решења. Ипак, припаднице лепшег пола имају опречна мишљења.

У две стотине најјачих немачких предузећа само три одсто жена су на руководећим местима, иако је још пре десет година постигнут договор, између немачких званичника и привреде, о већем запошљавању жена на одговорним функицијама.

Како је пренела немачка медијска кућа Дојче веле, из Брисела је поручено немачким властима да се "прижељкује" присуство жена у управама предузећа у тој земљи од око 30 одсто, што би било остварено до 2015. године.

Пет година касније, проценат би, према жељама Европске комисије, требало да буде још 10 одсто виши.

У Берлину је, унутар владајуће коалиције, у току је права свађа око увођења квота за жене на руководећим местима.

Занимљиво је да се око тога свађају управо две жене, министарке из Хришћанско-демократске уније, којом председава још једна жена, канцеларка Ангела Меркел.

Скроман раст

Привредници су још пре десет година обећали да ће запошљавати више жена на руководећим местима, управним и надзорним одборима, али то обећање није испуњено, поручила је министарка рада Урсула фон дер Лајен која захтева увођење обавезне квоте од најмање 30 одсто.

Министарка је поручила како не жели да жене чекају на свој ред још десет година.

"Ништа се није променило. Пре десет година смо имали 2,5 одсто жена у управним одборима, а данас их је три процента. То је смешан пораст, коментарише Урсула фон дер Лајен.

Већи проценат жена на руководећим местима заговара и актуелна министарка за породицу Кристина Шредер, али се она залаже за квоту по добровољном принципу.

Министарка је напоменула да би свако предузеће било законски обавезно да уведе квоту за запошљавање жена, али да би та квота требала бити доношена на основу потреба предузећа.

"Не желим закон који би сва предузећа ставио у исти кош. Индустрија челика нема исте потребе као медијска и комуникациона бранша", рекла је министарка Кристина Шредер.

Као примери незадовољавајућег односа броја жена на важним функцијама, наводе се аутомобилски гигант "Дајмлер" са 19 мушкараца и једном женом и надзорни одбор немачке берзе у којем седи 17 мушкараца и, опет, једна жена.

Тешко у улози шефице

Немачки менталитет има потешкоћа да прихвати жену као шефицу, из искуства тврди Барбара Кнофлах која је већ двадесет година директорка једне немачке банке.

Друштво има посебно критичан однос према шефицама. Подсвесно размишљају да им је то нешто другачије, да им је ново и да они то заправо радије не би ни желели, сматра Барбара Кнофлах.

У Немачкој, међутим, има и високо позиционираних жена које се противе увођењу обавезне квоте за жене, а једна од њих је Мари-Кристина Остерман, директорка предузећа за велепродају прехрамбених производа.

Предузеће мора да има слободу да самостално одлучи кога ће да запосли. Без обзира на то да ли се ради о мушкарцу или жени, важна је квалификација, а не пол, сматра Мари-Кристина Остерман.

Такав став заступају и немачки Либерали, коалициони партнери владајуће странке демохришћана, који су традиционално наклоњени послодавцима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом