недеља, 06.02.2011, 09:02 -> 07:35
Почетак дијалога власти и опозиције
Египатске власти и опозиција договорили су се о формирању комитета за припрему реформе Устава. Противници Мубарака најавили да ће, ипак, наставити протесте док председник не оде са власти. У преговорима учествовала и забрањена група Муслиманска браћа.
На преговорима опозиције и египатских власти договорено је да буде формиран комитет за припрему реформе Устава до прве недеље марта. У комитету ће бити судски органи и одређени број политичара, изјавио је портпарол Владе Магди Ради.
У преговорима су учествовали потпредсеник Египта Омар Сулејман и кључни лидери опозиције, међу којима су Муслиманска браћа, чланови либералне партије Вафд, левичарске партије Тагаму, као и чланови комитета формираног за време антивладиног протеста који се залаже за одлазак Хоснија Мубарака са власти.
Састанку су присуствовали и независни правни стручњаци, политичари и бизнисмени. Опозициони лидер Мохамед ел Барадеј одбио је да се појави и да учествује у било каквом дијалогу, све док је Мубарак на власти.
Сулејман је опозицији, такође, понудио слободу штампе, пуштање на слободу свих који су ухапшени од почетка нереда и укидање ванредног стања. Власти су обећале и да неће ометати рад мобилне телефоније и интернета.
Потпредседник Сулејман је, међутим, одбио предлог групе Савет мудраца да преузме Мубаракова овлашћења током прелазног периода. Та група, чији су чланови истакнути представници египатске јавности, предложила је да Мубарак остане на власти до септембра, али само као фигура, док би стварна овлашћења имао његов заменик, Омар Сулејман.
Опозиција је после преговора оценила да је то тек почетак дијалога и да се демонстрације настављају све док Мубарак не оде са власти. Најкрупнија опозициона група Муслиманска браћа је предложене реформе назвала "недовољнима". Представник те организације Есам ел Аријан рекао је да захтеви остају исти, јер "Влада није одговорила на већину захтева, него је дала само површне одговоре".
Учешће чланова забрањене организације Муслиманска браћа у преговорима, према оцени агенције Ројтерс, могло би да значи да ће тој групи бити допуштено да отворено учествују у политичком животу земље, после одласка Мубарака.
Администрација америчког председника Барака Обаме дистанцирала се од изјаве о важности египатског председника Мубарака за мирну транзицију власти, коју је дао специјални амерички изасланик Френк Визнер и нагласила да је он то рекао у своје име, као обичан грађанин, а не у име америчке владе.
Лидер египатске опозиције Мохамед ел Барадеј каже да би, ако би Америка подржала председника Мубарака или потпредседника Сулејмана на челу прелазне владе, то представљало велики корак уназад.
Иако протести још трају, број демонстраната на улицама Египта је смањен. Поново су отворене банке, продавнице, кафићи. Са циљем да се стабилизују економске прилике, биће отворене и берзе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар