Срећа загарантована Уставом

Група бразилских посланика предложила уставни амандман, који ће свим становницима гарантовати право на срећу. Стручњаци за уставна права кажу да се такав амандман односи на гарантовање социјалне сигурности грађана и смањење неједнакости.

У свету расте број земаља које законски регулишу право становништва да буде срећно. Економисти, међу којима и неки угледни Нобеловци, тврде да су срећа и лично задовољство важна мерила економског успеха једне земље. Бразилци су, тако предложили да се право на срећу гарантује амандманом у Уставу.

Бразилцима, нацији познатој по карневалском духу и масовним забавама на плажама, наизглед није потребно много разлога за срећу. Становници Рио де Женеира најчешће кажу да их срећним чине здравље, пријатељи, посао, деца.

Последњу деценију обележио је снажан економски успон Бразила. Ипак, социјалне разлике и даље су видљиве на сваком кораку, посебно у сиромашним фавелама.

Група бразилских посланика је зато предложила уставни амандман који ће свим становницима гарантовати право на срећу. Очекује се да ће ускоро бити усвојен у оба дома парламента.

"Осећај среће је нешто што је у бићу бразилског народа. Чак и када су суочени са тешкоћама, наши људи имају осмех на лицу и настављају да живе своје животе", каже Жилерм Перес, адвокат и стручњак за уставно право.

Песер тврди да се Уставни амандман, који се тиче права на срећу, много више односи на гарантовање социјалне сигурности грађана и смањење неједнакости, које су, према његовим речима, и даље сасвим видљиве у Бразилу.

Право на срећу уставом је већ загарантовано у Јапану и Јужној Кореји. Британска влада припрема упитник који ће мерити расположење грађана, њихов осећај среће и задовољства.

Тиме се придружила Француској и Канади, којима економска мерила, попут бруто - домаћег призвода, више нису једини индикатори успеха и просперитета земље.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом