петак, 04.02.2011, 12:10 -> 18:43
Минхенска конференција о безбедности
Ситуација у Египту, Тунису и другим арапским земљама и нови изазови безбедности, од финансијске кризе до сајбер-ратова, тема су 47. Међународне конференције о безбедности у Минхену.
Уз јаке мере обезбеђења, у Минхену је почела 47. Међународна конференција о безбедности, на којој ће око 350 шефова држава или Влада, министара и експерата из седамдесетак земаља расправљати о ситуацији у Египту, Тунису и другим арапским земљама и њиховом утицају на мировни процес на Блиском истоку, али и о новим изазовима од финансијске кризе до сајбер-ратова.
Председник Конференције Волфганг Ишингер, бивши представник ЕУ у 'тројци' у преговорима о Косову, захтевао је од западних земаља брзе одлуке у решењу египатске кризе.
"Мислим да је исправно ако се из америчке и европске политике каже да прелазак на ново не сме још једном бити померен за пола године", рекао је Ишингер пред почетак конференције коју је отворио немачки министар одбране Карл-Теодор цу Гутенберг.
И Цу Гутеберг је, такође, захтевао јачи ангажман ЕУ за решење египатске кризе и рекао да Европа има утицај и да би тај утицај требало да искористи.
Цу Гутенберг је, поводом демонстрација у Египту за више слободе, праведности и демократије, рекао да су то 'легитимни захтеви које Европљани и Американци само могу да подрже'.
На конференцији, која завршава са радом у недељу, најављени су шефови руске и америчке дипломатије, Сергеј Лавров и Хилари Клинтон, висока представника ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, генерални секретар УН Бан Ки-мун, генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен, као и шеф српске дипломатије Вук Јеремић.
Како је најављено из Стејт департмента, шефови дипломатија САД и Русије ће, у оквиру ове конференције, сутра разменити ратификационе инструменте, чиме ће споразум СТАРТ-а о смањењу нуклеарног арсенала у овим земљама за 30 одсто и званично ступити на снагу.
На маргинама конференције ће се, према најавама организатора, овог викенда сусрести блискоисточна четворка, коју чине САД, Русија, УН и ЕУ, односно, Лавров, Клинтонова, Бан Кимун и Ештонова.
И ове године Минхенска конференција окупиће политичку елиту света, а госте ће овог викенда поздравити немачка канцеларка Ангела Меркел, шеф дипломатије Гвидо Вестервеле, министар унутрашњих послова Томас де Мезијер, министар финансија Волфганг Шојбле и тиме ће немачка влада на овој конференцији бити заступљена јаче него икада раније.
Противници глобализације и мировни покрети најавили су протесте, а конференцију обезбеђује најмање 3.000 полицајаца. Организатори процењују да ће се у Минхену овог викенда на протестима окупити око 5.000 људи, а полиција очекује да ће демонстранти углавном мирно протестовати.
Учесници овог скупа ће, према најавама, разговарати и о ситуацији у Авганистану, сајбер-ратовима, односима НАТО-а и Русије и другим актуелним политичким и безбедносним темама.
Минхенску конференцију о безбедности основао је 1962. године, са идејом да се првенствено бави питањем одбране, Евалд-Хајнрих фон Клајст-Шменцин, један од завереника групе око грофа Штауфенберга, која је извела неуспели атентат на Хитлера, 20. јула 1944. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар