Египат Мубараку не верује!

Битка за власт у Египту већ однела 102 жртве, око 2.000 људи повређено. Богаташи блиски Мубараковом режиму напустили Каиро. Влада поднела оставку, а за потпредседника постављен Омар Сулејман. Нови премијер Ахмед Шафик, некадашњи командант авијације. Парламент одбио превремене изборе.

После вишедневних протеста на улицама градова широм Египта, влада је била принуђена да поднесе оставку. Међутим,  демонстранти и даље позивају "на промену режима, а не на промену кабинета".  Према последњим подацима, у шестодневним демонстрацијама су погинуле најмање 102 особе, а више од две хиљаде је повређено.

Бивши командант египатске војне авијације Ахмед Шафик нови је председник Владе Египта. После постављања бившег шефа обавештајне службе Омара Сулејмана за потпредседника, Мубарак је тако на најважније државне функције довео људе са јаким војним везама.

Функција потпредседника била је, пре постављања Сулејмана, упражњена скоро тридесет година, а последњи који је вршио дужност 1981. године био је садашњи председник Хосни Мубарак.

Председавајући египатског парламента изјавио је да неће бити превремених председничких избора, одбацујући тиме захтеве демонстраната, преноси Ал Арабија.

Упркос овим потезима, Мубарак како се чини губи подршку и у круговима које је учинио моћним и богатим, па је са аеродрома у Каиру током вечери пут Дубаија побегло 19 породица утицајних пословних људи. 

Међу особама које су се дале у бежанију је и Нагиб Саварис, локални краљ телекоминикација. Пут Дубаија дао се и Мзбараков близак пријатељ, моћни власник ланца хотела Хусеин Салем. 

Представник египатске опозиције Мохамед Ел Барадеј позвао је египатског председника Хоснија Мубарака да без одлагања поднесе оставу, оценивши да за Египат није довољно именовање потпредседника и новог премијера.

„Поштујем генерала Омара Сулејмана и Ахмеда Шафика, али је није у питању само промена личности", рекао је Ел Барадеј телевизији Ал Џазира и додао да је неопходно формирати владу с представницима свих струја у земљи.

Нереди не престају

Седиште владајуће Националне демократске партије, које је јуче запаљено и даље је око поднева горело.  

Троје људи је погинуло, када је полиција отворила ватру на демонстранте који су покушали да упадну у министарство унутрашњих послова у Каиру, преноси Ал Џазира.

Велики нереди избили су у затвору „Абу Забал" у Каиру, када су затвореници покушали да се домогну слободе. У сукобу са полицијом погинуло је осам затвореника, повређена још 123, а ниједан није успео да побегне.

Демонстрације не јењавају, упркос продуженом полицијском часу и забрани слободног кретања од 16 часова.

Портпарол Министарства одбране Египта позвао је народ да се повинује полицијском часу, иначе ће оружане снаге бити принуђене "да реагују".

Војска обезбеђује Египатски музеј у центру престонице, у којем се чува велики број старина, укључујући садржај Тутанкамонове гробнице и његову златну посмртну маску, како би се спречиле крађе.

Током досадашњих протеста, неки од највећих сукоба догодили су се на трговима и улицама у близини овог музеја, а према појединим извештајима, забележене су крађе из зграда владе.

Tуристима су забрањене посете пирамидама фараона, а приступ платоу у Гизи блокиран је помоћу тенкова и оклопних возила.

Дан након укидања мобилне телефоније и Интернета у Египту, мобилна телефонија поново је делимично успостављена. Интернет је, међутим, и даље у прекиду.

Коришћење Интернета и мобилне телефоније имало је кључну улогу у организовању масовних протеста у Египту.

Америка позива на узджаност од насиља

Председник САД Барак Обама позвао је египатског колегу Хоснија Мубарака да се уздржи од насиља и спроведе конкретне мере како би испунио обећања о више демократије и бољим економским могућностима.

"Насиље неће одговорити на незадовољство Египћана, а сузбијањем идеја никад се не постиже да оне нестану", рекао је Обама у Белој кући после получасовног телефонског разговора с Мубараком који је инициран из Вашингтона.

Широм Египта трају вишедневни масовни протести грађана који траже одлазак Мубарака после скоро 30 година на власти и искорењивање корупције и незапослености.

Мубарак је на протесте одговорио извођењем војске на улице, увођењем полицијског часа који је масовно кршен и укидањем мобилне телефоније и интернета и других средстава комуникација.

Број коментара 26

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
35° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом