петак, 28.01.2011, 10:09 -> 00:27
Крвопролиће у Египту
Најмање 18 људи погинуло у нередима. Више од хиљаду повређено. Мубарак извео тенкове на улице најавио формирање нове владе. Демонстранти заузели државну телевизију и палили државне институције. Део војске се прикључио демонстрантима. Мохамед Ел Барадеј у кућном притвору.
(Update, 05.30) Главни град Египта изгледа јутрос (субота) као ратно поприште, јављају агенције. Широм Египта у петак беснели су протести против владе председника Хоснија Мубарака. Према најновијим извештајима у жестоким сукобима полиције и демонстраната јуче је погинуло осамнаесторо људи (Ал Џазира јутрос јаваља о 20 мртвих), а повређено више од хиљаду.
Председник Мубарак се, први пут после избијања нереда пре четири дана, око поноћи обратио јавности најављујући за данас (субота) формирање нове владе, пошто је затражио оставку актуелне.
Мубарак је оправдао употребу силе у сузбијању бунта, иако је у нередима до сада према неким подацима, укупно страдало 26 људи а на стотине је повређено.
Он је, такође, рекао да разуме незадовољство демонстраната, али "да танка линија дели слободу од хаоса, а он неће дозволити да се дестабилизује Египат".
Ал Џазира јавља да је се после Мубораковог говора повоћао број демонстраната на улицама Каира и Суеца и да су поново разбијана стакла на јавним објектима, али и да су се демонстрације у раним јутарњим часовима смириле.
(Петак, 28. јануар)
Нови вођа антивладиних протеста у Египту, добитник Нобелове награде за мир Мохамед Ел Барадеј налази се у кућном притвору, пошто се придружио демонстрантима.
У последњем покушају да заведе ред после увођења полицијског часа у целој земљи, Мубарак је на улице извео војску, тенкове и оклопна возила. Снаге безбедности добиле су прилично јасне инструкције, укључујући и наредбу да пуцају на масу, уколико се за таквом интервенцијом буде потребе.
Иако полицијски час траје, хиљаде демонстраната и даље су на улицама, а војска и полиција није могла да их спречи да запале зграду Владе и уђу у државну телевизију.
Египатски војници у Каиру, којима је председник наредио да надзиру полицијски час, прелазе на страну демонстраната поздрављајући их с дигнута два прста у знак победе.
Страхује се да у нередима широм Египта има више жртава, јер на улицама влада прави хаос, многи људи разбијених глава остали су да леже на улицама, преносе агенције.
У Египту су готово потпуно прекинуте Интернет везе и присутни су велики поремећаји у раду система за слање СМС порука, који су коришћени у организацији протеста.
У тако узаврелој атмосфери, Барадеј је синоћ допутовао у Египат и изјавио да би више волео да народ није морао на улице. Барадеј је недавно изјавио да је време да се Мубарак повуче.
"Служио је земљи 30 година и време му је да се повуче", рекао је Барадеј, који је Нобелову награду за мир добио 2005. године за рад на челу ИАЕА, која делује под покровитељством Уједињених нација.
Хапшење опозиционара
Најмање четворица високих функционера и десетине чланова "Муслиманске браће", највеће опозиционе групације у Египту, ухапшени су јутрос, јавио је Би-Би-Си, позивајући се на изјаву адвоката те организације.
"Муслиманска браћа" су први пут у четвртак саопштила да ће подржати демонстрације, које би требало да почну после заједничке молитве, петком.
Протесте је до сада организовао неформални покрет младих који, између осталог, траже промене у Влади и повећање плата.
Власти су ноћас у Египту укинуле све Интернет везе. Искључена су сва четири основна провајдера, што је најдрастичнија контрола интернета виђена у последње време, односно знатно стриктнија него недавно у Тунису, или вечито критикованом Ирану. Овим потезом Мубарак је практични избрисао Египат са интернет карте света, па остаје да се види какав ће утицај оваква акција имати на економију државе у којој живи 80 милиона људи.
Опозиција коментарише да је укидање Интернета усмерено како би спречио договор демонстраната који покушавају да оборе председника Хоснија Мубарака, који влада већ готово три деценије.
Према тврдњама извештача из Каира, сателитски телефон је сада њихова једина поуздана веза са светом.
Обама: Насиље није одговор
Председник САД Барак Обама поручио је да насиље није одговор на политичке немире у Египту и позвао власти и демонстранте да буду уздржани.
Обама је, у првом директном коментару о таласу демонстрација против власти у Египту, рекао да је египатски председник Хосни Мубарак добар савезник Вашингтона у многим питањима, али и да је од њега често тражио да спроведе политичкче реформе.
Иако су шефови безбедносних служби председнику Хоснију Мубараку рекли да су у стању да изађу на крај са било каквим невољама у шта је он и поверовао, западни аналитичари нису сигурни да ли ће Мубарак успети да политички "преживи" демонстрације.
Политичке и економске последице
Немири у Египту могли би имати озбиљне последице по Америку. Политичке, јер би Вашингтон евентуалним колапсом Мубараковог режима могао остати без кључног савезника у региону, чија је љубав САД у последњих 50 година котала више од 60 милијарди долара.
Економски, насиље на улицама Каира у још неколико градова имало је готово моменталан утицај на цену нафте, која је поскупела четири одсто само због страха да би наставак немира могао пресећи транспорт Суецким каналом и, самим тим, продужити пут нафте до неких дестинација за скоро 10.000 километара.
Показатељ психозе на Вол Стриту је податак да је нафта поскупела за два долара у свега пола сата пошто су демонстранти изашли на улице, док се цене акција једнако брѕо пале на најнижи ниво у последњих шест месеци, пошто су велики инвеститори спас још једном потражили у злату.
Тржиште, тврде аналитичари, ће остати нестабилно још неко време, јер је немогуће пронаћи решење за проблеме који су Египћане истерали на улице, попут рецимо цена хране, а Америка има и додатни проблем јер једна за другом падају владе које се у Вашингтону држе за пријатељске, попут оних у Либану и Јемену.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 37
Пошаљи коментар