Бунт у Египту

Троје мртвих у сукобима демонстраната и полиције у Египту. На протестима у Каиру око 15.000 људи скандирало против председника Хоснија Мубарака, позивало на искорењивање сиромаштва и корупције. Полиција употребила водене топове и сузавце.

Жестоки сукоби демонстраната и полиције у Египту на антивладиним протестима. Двоје демонстраната погинуло је у Суецу, а један у Каиру.

Демонстранти су скандирали: "Доле, Мубарак!", пели се на полицијско оклопно возило и бацали каменице, тражећи искорењивање сиромаштва, корупције и незапослености, као и окончање вишедеценијске владавине председника Хоснија Мубарака.

У Каиру су демонстранти гађали полицију флашама и каменицама, док је полиција узвратила сузавцем, воденим топовима и пендрецима.

Полиција је тешко претукла неке демонстранте, док су други јурили припаднике полиције по улицама Каира. Ројтерс је чак снимио једног полицајца који се придружио опозиционарима.

Демонстранти су скандирали поруке Мубараковом сину: "Гамале, реци оцу да те Египћани мрзе".

Опозиционо окупљање, договорено и заказано преко друштвених мрежа, почело је мирно, али се претворило у крвави окршај.

У Александрији, лучком граду на обали Средоземног мора, хиљаде људи учествовало је у демонстрацијама названим "Дан гнева", против владавине Хоснија Мубарака. Демонстранти су поцепали слику 82-годишњег Мубарака и његовог сина Гамала.  

Грађани су, преко друштвених мрежа "Фејсбук" и "Твитер" позвани да изађу на улице, а око 90.000 људи потврдило је учешће.

Протести у Египту почели су усред растућег незадовољства, због сиромаштва и незапослености, као и питања Мубараковог наследника на председничким изборима заказаним за 2011. годину.

Скоро половина од око 80 милиона становника Египта живи са два долара дневно или мање, што је граница сиромаштва коју су одредиле Уједињене нације, а лош образовни систем, слаба здравствена заштита и висока незапосленост многима су ускратили задовољавање и најосновнијих потреба.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом