Бољи односи два џина

Први дан историјске посете кинеског председника Ху Ђинтаоа Вашингтону, протекао је у размени лепих жеља и великих речи са шефом Беле куће, Бараком Обамом. Две суперсиле инсистирају на томе да граде односе на заједничким интересима, а да спорна питања покушају да реше у ходу.

У Белој кући, уз највеће почасти, угошћен је кинески председник Ху Ђинтао. Најважнији дипломатски сусрет, слажу се стручњаци, а свет очекује да Обама и Ху буду изнад неслагања о политичким питањима.

Амерички председник Барак Обама, долазак колеге из Кине види као шансу да се поставе нови темељи бољих америчко-кинеских односа у будућности.

"Док неки сумњају у добробит сарадње Америке и Кине, ова посета показује једноставну истину. Обе имају огромно учешће у успеху друге стране. У испреплетаном свету, у глобалној економији, нације, укључујући наше, биће напредније и безбедније ако раде заједно", рекао је Обама.

Амерички председник се осврнуо и на људска права која чине једно од спорних питања две суперсиле.

"Историја показује да су друштва хармоничнија, државе успешније, а свет праведнији када се поштују права и обавезе свих нација и свих народа, укључујући универзална права сваког људског бића", напоменуо је Обама.

Кинески председник Ху Ђинтао заложио се за проналажење заједничких интереса на којима би се будућа сарадња заснивала.

"Кина и Америка треба обострано да поштују избор развојног пута и суштинске интересе. Потребно је да продубљујемо разумевање и поверење кроз дијалог", рекао је Ху.

Тајван, Северна Кореја, јуан...

Неслагања око бројних питања оптерећују односе две земље. Вашингтон критикује курс кинеског јуана, због којег има огроман трговински дефицит, док Пекинг замера то што америчко оружје иде на Тајван.

Два џина се не слажу ни по питању Северне Кореје, али међузависност њихових економија захтева да се уздигну изнад разлика.

Аналитичар Кенет Либертал мисли да је грешка што се Конгрес усресредио на курс јуана, пошто то није срж међусобних односа.

"Јако зависимо једни од других и треба боље да разумемо шта онај други ради, јер је то од обостране користи. Постоји могућност великих кинеских инвестиција у америчку економију и док год значе нова радна места, оне су добродошле", нагласио је Либертал.

У Кини и Америци живи четвртина светског становништва, а њихове привреде чине трећину глобалне економије.

Трговинска размена две највеће економије света је "тешка" 400 милијарди долара, док Кина у својим рукама држи четвртину америчких дугова као највећи купац обвезница којима Вашингтон попуњава буџетски мањак.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом