Договор или монетарни рат

Посета кинеског председника Ху Ђинтао САД, у Америци оцењује се као најзначајнија у последњих 30 година и као могућа прекретница у односима две земље оптерећене међусобним монетарним и економским проблемима.

Кинески председник Ху Ђинтао започиње четвородневну посету Сједињеним Америчким Државама где се очекује да ће у разговору са америчким председником Бараком Обамом и другим високим америчким званичницима доминирати тема курса јуана и спољнотрговинског дефицита САД.

Међу политичким темама акценат ће бити на нуклеарном програму Северне Кореје. 

Велики дипломатски, војни и економски утицај данашње Кине на глобалном плану изискује промену стратегије Вашингтона. Уосталом, Кина је и званично друга економска сила (САД је на првом месту).

О снази кинеске економије говори и податак да је Кина у протекле две године дала више зајмова земљама у развоју од Светске банке.

Фајненшел тајмс истиче да је Кина дала зајмове компанијама и владама земаља у развоју у износу од 110, а Светска банка 100 милијарди долара.

Група америчких сенатора упозорила је јуче да је дошло време за акцију америчког Конгреса поводом кинеске политике, везане за курс јуана.

Демократски сенатор Чарлс Шумер изјавио је да курсна пракса Пекинга пружа кинеским компанијама неправичну предност у трговини и да делује попут "чизме на грлу", кад је у питању опоравак америчке економије.

Шумер и многи други парламентарци се жале на кинеску курсну политику, тврдећи да потцењени јуан угрожава произвођаче у САД и повећава дефицит у трговању са Кином.

Кина је посвећена спровођењу реформе своје девизне политике, саопштило је Министарство спољних послова те земље реагујући на захтев америчких сенатора Конгресу да пооштри став према Кини због "манипулације" вредношћу своје валуте.

Из Кине очекују да амерички прописи неће пореметити укупну економску и трговинску сарадњу две земље.

"Уравнотежена трговина подразумева активности обе, а не само кинеске стране", наводе у кинеском министарству привреде наглашавајући да САД треба да укину рестрикције на увоз кинеске техничке робе.

Коментаришући америчке аргументе за повећање вредности јуана, председник Кине Ху Ђинтао је изјавио да шира сарадња са САД на пољу економије и безбедности мора да обухвати међусобно признање суверених права.

Ху је истакао да Кина и САД треба да се одрекну "хладноратовског менталитета" и да су трговина, енергетика и борба против тероризма поља на којима треба унапредити сарадњу.

"Треба да поштујемо суверенитет, територијални интегритет и развојне интересе једни других", рекао је кинески председник.

Као одговор на изјаву америчког министра финансија Тимотија Гајтнера од 12. јануара да ће раст цена у Кини резултирати "неопходним" променама курса јуана, Ху је навео да инфлација не може да буде главни фактор у одређивању колико ће јуан јачати.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом